Jako by neuměli do pěti počítat...
5G v podstatě znamená pátou generaci mobilních telekomunikací. Což vám logicky musí přivést na mysl otázku: „Co byly ty předchozí čtyři generace?“ Inu, s tou první přišli Japonci v devětasedmdesátém roce, kdy s ní pokryli část Tokia. Díky 1G se už daly používat mobilní telefony, ale signál fungoval pořád na starém analogovém principu. První generace se rozšířila do celého světa a používala se až do poloviny devadesátých let, kdy ji ale vystřídalo 2G. To už byla digitální verze mobilní sítě, a tím pádem už jste nemuseli jen volat, ale mohli jste taky posílat SMSky a… to bylo tak nějak všechno.
Opravdovou revolucí byla třetí generace. A zkratka 3G už je vám nejspíš povědomější, protože jste ji vídali v rohu svého dotykového displeje. Ta nám v podstatě dala do telefonu internet. Sice byl pomalejší než šnek za horkého odpoledne, ale byl tam. Opravdový švih nicméně získal až se 4G a konkrétně systémem LTE. Najednou jsme mohli sledovat videa ve vysokém rozlišení, stahovat i uploadovat slušnou rychlostí, hrát online hry s přáteli, vést videokonference z auta…
K čemu tedy potřebujeme pátou generaci, ptáte se? Výborná otázka.
Ten vysílá to a ta zas tohle
Nejspíš jste už slyšeli, že 5G představuje razantní zvýšení rychlosti přenosu dat. Což znamená streamování ve 4K, případně ve 3D, hra stažená jakoby lusknutím prstu a všechny tyhle příjemné vychytávky. Ale to, co vy dokážete se svým telefonem, je jenom malinký zlomek toho, kolik možností komplexní 5G síť otevírá.
Díky rychlosti a ohromnému množství dat, jenž je k dispozici v podstatě ihned, spolu mohou zařízení připojená na 5G komunikovat navzájem, což je naprosto zásadní pro projekty, kterých se jako lidstvo snažíme docílit už řadu let. Kupříkladu taková autonomní vozidla, auta, co se sama řídí. Dnes už je jasné, že klíčem k tomu, aby něco takového mohlo fungovat, bude vzájemná komunikace automobilů. Ty by si měly vyměňovat informace se semafory, checkpoint přechody… v podstatě potřebujeme propojený datový ekosystém.
Neplatí to ale jenom pro infrastrukturu. Domácí spotřebiče, zámky, vlastně celé domy, obojky domácích mazlíčků, školní aktovky, hodinky. Všechny tyhle věci jsou dnes připojeny k internetu a díky možnosti vzájemné komunikace a absurdnímu množství dat, které je vždy po ruce, budou sloužit ještě lépe. A to se bavíme jenom o osobním životě, ale stejný model se dá aplikovat při řízení celého města nebo třeba výroby. Ve Švýcarsku už například fungují na podobném modelu celé farmy.
Možná vůbec nejdůležitější odvětví, kterému připojení k páté generaci mobilních sítí pomůže, je zdravotnictví. Tomu dá 5G téměř kouzelné schopnosti. Komplikované operace na dálku nebo monitoring pacienta, aniž by musel vůbec chodit k lékaři, to všechno se může v následující dekádě stát realitou. Jedním z důvodů, proč byla ta narychlo vybudovaná nemocnice v čínském Wu-chanu začátkem pandemie tak efektivní, byla i 5G síť, kterou společnost Huawei nemocnici pokryla. Efektivní sběr dat, vzdálená diagnostika a monitorování pacientů jsou v době, kdy řádí nakažlivý virus, ještě o trochu důležitější.
Internet of Things - World of Internet
Rozsáhlý systém navzájem komunikujících fyzických předmětů už má dokonce své jméno. Říká se mu Internet of Things, tedy Internet věcí. IoT technologie může znamenat v podstatě průmyslovou revoluci digitálního věku, další krok k utopické společnosti, kde se nebezpečí infarktu odhalí včas; sanitce, která vyrazí na pomoc pacientovi, se vyklidí sama od sebe ulice a pacient se bude moci vrátit do práce v továrně už po několika dnech, protože většinu strojů bude řídit přes tablet… a zbytek si mašiny domluví mezi sebou.