fb pixel Odkaz císaře Karla IV. v českých filmech: Zahrál vladaře nejlíp Hanzlík, Brodský, nebo Hádek? – G.cz
Vyhledávání

Odkaz císaře Karla IV. v českých filmech: Zahrál vladaře nejlíp Hanzlík, Brodský, nebo Hádek?

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Obšírně představovat císaře Karla IV. je nošení dříví do lesa. Otec vlasti, jak se mu v Česku přezdívá, prožívá v našich končinách stále obrovskou popularitu, i když si dnes připomínáme již 645 let od jeho smrti. Vyjmenovávat vše, čím se tento po otci Lucemburk a po matce Přemyslovec navždy zapsal do světových i našich dějin, to by bylo na dlouho. Připomeňme si tedy tohoto velikána trochu jinak – prostřednictvím filmové a televizní tvorby.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová Aktualizováno 29.11.2023, 01:43

O Karlu IV. vyšlo bezpočet literatury, ale inspiroval také filmaře a televizní tvůrce. Vybrali jsme za vás tři filmové a televizní počiny, jejichž hlavním tématem je právě život slavného panovníka. Připomeňte si je spolu s námi.

Slasti otce vlasti

Veselohra režiséra Karla Steklého z roku 1969 se odehrává v polovině 14. století a zachycuje období dospívání, prvních bitev, prvních lásek a také prvního manželství pozdějšího českého krále a císaře římského Karla IV. Karel IV. měl manželky celkem 4, první pak byla francouzská princezna Blanka z Valois. Císaře v tomto filmu hrál Jaromír Hanzlík a jeho choť Blanku Daniela Kolářová. Právě tento film byl pro oba herce v jistém smyslu osudový. Díky němu se z nich stala až ikonická dvojice českého filmu. Na plátně mezi nimi neuvěřitelně fungovala vzájemná chemie, kterou filmoví a televizní tvůrci rádi využívali. Jmenujme například filmy jako Léto s kovbojem, Lucie postrach ulice, ale i seriál Taková normální rodinka. V roli Karlova otce Jana Lucemburského se představil Miloš Kopecký. Právě Kopecký, Kolářová a Hanzlík se sešli i v dalším filmu o oblíbeném panovníkovi, v populární Noci na Karlštejně.

Noc na Karlštejně

Jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších českých filmových muzikálů vznikl v roce 1973 pod režijním vedením Zdeňka Podskalského a je půvabnou hříčkou o císaři Karlu IV. a jeho hradě Karlštejně, na němž podle jeho zákazu nesměly přebývat ženy. Film vznikl na základě divadelní hry Jaroslava Vrchlického, kterou Podskalský upravil právě pro filmové zpracování. Děj se odehrává celý v zásadě jednu noc, kdy se však na Karlštejně objeví nejen Karel IV. a dva nezvaní hosté, cyperský král Petr a bavorský vévoda Štěpán, ale také dvě ženy v mužském přestrojení. Jednou z nich je císařova manželka – v pořadí čtvrtá a také poslední – Eliška Pomořanská, která z lásky a stesku porušila zákaz, aby mohla císaře alespoň zahlédnout.

Tou druhou je neteř purkrabího Alena, která se vsadila s otcem, že dokáže strávit na hradě noc v mužském přestrojení. Z jejich konání samozřejmě povstane řada zapeklitých situací... Skvělé je herecké obsazení filmu. Karla IV. hrál Vlastimil Brodský, jeho ženu Elišku Jana Brejchová. V té době tvořili tito dva skvělí herci pár i v soukromí. Film měl na jejich manželství ale dost zásadní dopad – Brejchová se při natáčení zamilovala do Jaromíra Hanzlíka a jejich manželství skončilo rozvodem. Manžele si pak ale ještě jednou zahráli – v legendárním seriálu Arabela. Ve filmu se kromě již jmenovaných objevili například Waldemar Matuška, Karel Höger nebo Jaroslav Marvan. Pro Marvana se jednalo o jeho poslední film, v době natáčení byl již nemocný a natáčel s velkými zdravotními problémy. Noc na Karlštejně je nesmrtelná také díky hudbě. Písničky Karla Svobody doslova zlidověly.

Hlas pro římského krále

Zatím poslední český televizní film režiséra Václava Křístka z roku 2016, který pojednává o životě Karla IV. od jeho dětství až po korunovaci římským císařem v roce 1355, byl natočen a odvysílán u příležitosti 700. výročí narození panovníka. Jak se z malého chlapce, prince a dědice královského trůnu stal jeden z největších evropských vladařů? Byl komplikovaný vztah s dominantním otcem jedinou překážkou, kterou musel na cestě k trůnu římského krále překonat? Nebo byl otec tím, kdo mu ve finále k císařskému trůnu pomohl? Právě to jsou otázky, které výpravný film České televize kladl a snažil se je zodpovědět.

Režie se chopil Václav Křístek, jenž se věnuje dokumentární tvorbě. Karel IV. ho jako historická osobnost fascinuje a v rozhovoru pro Českou televizi uvedl: „Karel IV. byl nejrespektovanější vladař, kterého jsme měli.“ Do hlavní role obsadil Kryštofa Hádka. Jeho otce Jana Lucemburského ve filmu hraje Stanislav Majer. Právě komplikovanému vztahu Karla a Jana je ve filmu kladen velký důraz. Ve vyprávění je dán prostor i Karlově první ženě Blance, tentokrát v podání Terezy Voříškové. Blanka z Valois měla na Karla značný vliv a z původně politického svazku se stalo plnohodnotné a cituplné manželství, z něhož vzešly 2 dcery. Bohužel, Blanka krátce po korunovaci ve věku dvaatřiceti let zemřela. Další pro Karla osudovou ženu, jeho matku Elišku Přemyslovnu, si zahrála Hana Vagnerová.

Který z herců se vám v roli slavného panovníka líbil nejvíc, to ponecháme čistě na vašem názoru. Tady si ale můžete přečíst něco o dalším slavném císaři, jenž výrazně ovlivnil chod českých dějin, a to sice o Františku Josefu I.

Podobné články

Doporučujeme

Další články