Muž mnoha profesí
Když se řekne Leslie Nielsen, většině z nás se asi vybaví bělovlasý policejní poručík Frank Drebin z trilogie parodií Bláznivá střela. Právě tato role kanadského herce proslavila, na úspěch na stříbrném plátně si ale musel počkat až do pětapadesáti let. Zdá se teď skoro neuvěřitelné, že za celou svou kariéru si na konto připsal na 160 menších rolí v televizních snímcích a seriálech a 63 partů v kinofilmech. O to je obdivuhodnější fakt, že si sám kariéru v showbyznysu zvolil až relativně pozdě.
Nielsen se narodil jako nejmladší ze tří synů do rodiny jízdního policisty. Často musel přísnému otci lhát, a tak si hraní nacvičoval v podstatě už odmalička. Jeho dánský strýc Jean Hersholt byl uznávaný herec v němých dánských a později i amerických filmech a mimo jiné přeložil prakticky všechny pohádky Hanse Christiana Andersena do angličtiny. Přesto Leslie nejprve toužil po kariéře palubního střelce, a tak nastoupil do výcviku na Royal Canadian Air Force. Jenže ve chvíli, kdy měl být konečně nasazen v Evropě, co čert nechtěl, zrovna skončila druhá světová válka. Kariéra u letectva už nebyla perspektivní, a tak Leslie začal dělat rádiového DJe. Tehdy začal objevovat svoje nadání bavit lidi a postupně tomu přišel na chuť natolik, že se definitivně rozhodl pro tuto životní dráhu. První filmovou roli dostal v roce 1948, ale vlastně to vůbec nic neznamenalo.
Nielsen, za mlada vysoký fešák, hrál skoro 40 let jen menší role. Objevoval se sice v populárních seriálech – třeba v MASHi nebo v Columbovi – ale vždy to byly charaktery epizodního typu. Vypadal totiž jako každý druhý. Zároveň ho bůhvíproč pořád obsazovali jen do seriózních příběhů. Ale pak konečně přišel rok 1980 a zásadní zlom, který obrátil hercův život totálně naruby.
Nejste náhodou doktor?
Tehdy totiž trojice scenáristů David Zucker, Jim Abrahams a Jerry Zuckera (známá pod zkratkou ZAZ) přišla s nápadem zparodovat tehdy populární katastrofické snímky. Zakoupili práva na divácké hity Letiště (1974), Zero Hour! (1957) a Flight Into Danger (1956), protože chtěli použít jména některých postav. Od producentů získali 3,5 milionu dolarů a termín 34 natáčecích dnů. Vytvořili geniální, legendární, skvostnou a neskutečně vtipnou komedii, z níž třeba my citujeme dodnes a rádi! Nielsen ve filmu získal vedlejší, leč zásadní roli doktora Rumacka, kterou měl původně hrát Christopher Lee, ale odmítl. Leslie tak získal několik věcí; vyprofiloval se jako chlapík, který s kamenným výrazem naprosto přirozeně pouští do světa šílené, leč výtečné fórky. Zapsal se do pamětí diváků a odstartoval spolupráci se ZAZ, která se mu stala osudovou. Právě oni totiž stojí za sérií Bláznivá střela.
K roli Franka Drebina po boku krásné Jane (Priscilla Presley) se Nielsen vrátil celkem třikrát a nebránil se ani čtvrtému pokračování. Koneckonců, jedná se o jeden z mála filmů na pokračování, který s přibývajícími díly rozhodně neztrácí na kouzlu ani vtipnosti. Pojďme si to nyní připomenout galerií plnou nezapomenutelných hlášek napříč všemi filmy...
Rovina, kterou si Leslie nastavil Připoutejte se, prosím a Bláznivou střelou mu pak vydržela řadu let. Mohli jsme ho vidět parodovat Jamese Bonda ve snímku Agent WC 40, nekorunovaného krále upírů v Drákulovinách nebo jako houslového virtuóza obviněného z vraždy v Utopenci na útěku. Postupem času se to ale pochopitelně začalo vyčerpávat a třeba taková 2001: Vesmírná prda je tak špatná, že ji do programu zařadil i Festival otrlého diváka.
Nielsen se zasloužil také o půvabný pořad o golfu, který je napůl reklamou a napůl legrací (a trochu je to taky o tom sportu). Čtyřikrát se oženil, na svět přivedl dvě děti. Často také daboval, jeho distingovaný, hluboký hlas byl pro něj typický stejně jako ona stříbrná kštice. Hvězdu má dnes na americkém i kanadském chodníku slávy. Zemřel před 14 lety.