fb pixel Od Blbýho a blbějšího k oscarové Zelené knize: 6 největších pecek krále debilních komedií Petera Farrellyho – G.cz
Vyhledávání

Od Blbýho a blbějšího k oscarové Zelené knize: 6 největších pecek krále debilních komedií Petera Farrellyho

+ DALŠÍCH 10 FOTEK + DALŠÍCH 11 FOTEK

Oscara za nejlepší film roku si letos odnesl americký režisér Peter Farrelly za svůj snímek Zelená kniha, který pojednává o příběhu černošského muzikanta a jeho italskoamerického řidiče a ochránce během turné po rasistickém americkém Jihu. O to překvapivější je pohled na Farrellyho dosavadní filmografii, která je plná praštěných komedií, jež se hemží prdícími vtipy, močením a pitvořením Jima Carreyho. Připomeňte si s námi šest opravdu "kvalitních" pecek, které nám Peter Farrelly, mistr fekálních komedií, během let přinesl.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 4.3.2019, 13:50

1. Blbý a blbější

Příběh dvou idiotů, kteří se rozhodnout vydat napříč Spojenými státy za dívkou o které si Jim Carrey myslí, že je jeho životní láskou. Film, který obnáší dva muže v romantické vířivce, pokus o znásilnění Carreyho na záchodech benzínky, Jeffa Danielse s panickým průjmem, močení jeden na druhého a spoustu dalších chuťovek patří k nejlepším Farrellyho filmům. A kdo by si nepamatoval scénu, ve které policista pije Carreyho moč z lahve od piva. Ale co si budem, je to skutečná klasika. Navíc se skvělým soundtrackem!

2. Kingpin

Další ze série Farrellyho road-movies, které natočil se svým bratrem Bobbym – těžce podceňovaná komedie o jednom kdysi slavném hráči bowlingu Woody Harrelsonovi, kterému Bill Murray s přehazovačkou rozdrtil ruku. Po Lebowském druhý nejlepší film o kuželkách vás oblaží sérií scén jako Randy Quaid vykonávající velkou potřebu do pisoáru, "dojení býka" a následné pití jeho spermatu a Harrelson boxující do prsa jeho vnadné přítelkyně. No prostě totální blázinec, ale kvůli Murraymu, který hraje svou asi nejméně sympatickou roli, stojí Kingpina vidět.

3. Něco na té Mary je

Peter Farrelly si prý herce do této černo-černé komedie vybíral tak, že na ně během castingu z ničeho nic vytáhl svůj penis a podle jejich následné reakce se rozhodl, zda je do filmu vezme či nikoliv. Film o tom, jak se Matt Dillon a Ben Stiller oba zamilují do krásné Cameron Diaz, se Farrelly rozhodl natočit poté, co jeho předchozí film Kingpin prodělal v kinech kalhoty a jelikož si režisér myslel, že mu studio povolí natočit jeho poslední film, rozhodl se vytvořit co nejčernější komedii – nakonec se z filmu stál trhák. Takže nezapomeňte, že Oscara za nejlepší film dostal člověk, kterému přišlo jako dobrý nápad natočit pubertálního Bena Stillera se zaseklým šourkem v zipu od kalhot.

4. Já, mé druhé já a Irena

Další Farrellyho road-movie, opět s Jimem Carreyem, tentokrát o dobráckém policajtovi Charliem, který ale trpí rozdvojením osobnosti a mění se v sadistického maniaka Franka. Ten řeší problémy značně nekonvenčně – nepříjemnému sousedovi se vykálí doprostřed trávníku, v návalu vzteku topí ve fontáně malé děti a bezdůvodně saje bezbranné ženě na ulici mléko z prsu. Pokud hledáte skutečně intelektuální zábavu, je pro vás příběh Charlieho, Franka a Ireny tou pravou volbou.

5. Těžce zamilován

Král debilních komedií Jack Black se zamiluje do obtloustlé Gwyneth Paltrow, která váží jako menší automobil, což ale zamilovaný Black nevidí, protože podstoupil zvláštní terapii v zaseklém výtahu od podivného guru. Tenhle nápad způsobuje, že má scénář celkem dost děr, které se Farrelly pokusil zacpat svým osvědčeným nápadem – fyzickou komedií, třeba když Paltrow hodí na svého milého obří kalhotky.

6. Návrat blbýho a blbějšího

Je skoro k neuvěření, že mezi natočením tohoto Farrellyho fekálního majstrštyku a Zelenou kniho uběhly pouhé čtyři roky. Pokračování, které dostalo všechno zábavné ze svého předchůdce a zbytek stopáže se Farrelly rozhodl zaplnit přebalováním dospělého člověka, prstěním stoleté babičky a dalšími zábavnými nechuťárnami. Nechutné to bylo, ale na zasmání film postačí.

Po přečtení této sumarizace Farrellyho výživné kinematografie je až s podivem, že do Zelené knihy nepropašoval režisér alespoň jednu záchodovou scénu. Jinak podle posledních zpráv to vypadá, že se po Zelené knize Farrelly opět vrací ke starým pořádkům - jeho další snímek se jmenuje Walter the Farting Dog. No, nevadí, příště se tak Oscara za nejlepší film může dočkat třeba Adam Sandler.

A tady si přečtěte, jak dokument Leaving Neverland otevírá kauzu Jackson a zneužívání dětí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články