fb pixel Film, který možná navždy změní pohled na Krále popu: Dokument Leaving Neverland otevírá kauzu Jackson a zneužívání dětí – G.cz
Vyhledávání

Film, který možná navždy změní pohled na Krále popu: Dokument Leaving Neverland otevírá kauzu Jackson a zneužívání dětí

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Michael Jackson. Na jedné straně zbožňovaná popová ikona, člověk, na kterého blízcí vzpomínají s láskou a kolegové s úctou. Na straně druhé chlap s tunou plastik a podivnou, nevyjasněnou zálibou v mladých chlapcích. Nebo spíš až dosud nevyjasněnou? HBO 3. a 4. března odvysílá kontroverzní dokument Leaving Neverland. Proč je potřeba tenhle kousek vidět, i když vás MJ vůbec nezajímá?

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 3.3.2019, 08:16

Film, o který nikdo nestojí

Fanoušci se rozčilují. Správci Jacksonova majetku žalují tvůrce o 100 milionů dolarů. Dokonce i jeho hlavním aktérům a jejich rodinám je existence tohoto snímku krajně nepříjemná. Dokument Leaving Neverland, odvážný počin HBO, zkrátka namíchl velkou spoustu lidí a dost možná shodí milovaného zpěváka z božského piedestalu. Film totiž dosud vůbec nejpřímějším způsobem otevírá kauzu Jacksonova nařčení z pedofilie a zneužívání svých dětských favoritů.

3. a 4. března odvysílá televize HBO na dvě části rozdělený čtyřhodinový dokumentární snímek režiséra Dana Reeda, který si úplnou premiéru odbyl už v lednu tohoto roku na filmovém festivalu Sundance. Ihned po představení světu se tenhle svět na autory naštval, ačkoliv nařčení Michaela Jacksona ze zneužívání dětí už v historii nahlas padlo mnohokrát a jednou se ocitlo i před soudem. Dokumentů o tom je už několik, tentokrát se ale režisér poprvé nezaměřuje ani tak na toho, kdo je ze zločinu obviněn, ale téměř výhradně na život jeho obětí.

Reed se ve svém počinu nedrží klasického žurnalistického postupu odhalení pravdy pomocí zaznamenání výpovědí obou stran. Na základě výpovědí dvou někdejších chlapeckých oblíbenců Michaela Jacksona, dnes dospělých mužů - choreografa Wadea Robsona a Jamese Safechucka - filmař předkládá svědectví o zásadních věcech, které vyznívá velmi mrazivě a navzdory konkrétním, neanonymním osobám má sílu zapůsobit všeobecně.

Téměř celá první polovina díla je věnována vzpomínkám hlavních aktérů na dětství s Jacksonem. Na to, jak se postupně víc a víc vtíral do společnosti různých rodin, zahrnoval je pozorností, dary, nechával je s ním jezdit na šňůry, zval je do Neverlandu. Výměnou za to chtěl jen společnost jejich synů, která navzdory jednomu zpěvákovu 25 let starému prohlášení nebyla ani zdaleka platonická. Zneužil nás stokrát a stokrát, padne v dokumentu z úst obětí.

V počinu sledujeme také vzpomínky, údiv a znechucení rodičů ze sebe sama, jak mohli přehlížet výstražná znamení a nechávat chlapce v Jacksonově společnosti, prostě jen proto, že to byl TEN Michael Jackson. Je to otevřená a drsná zpověď všech, kterých se to týká.

Dokument Leaving Neverland zkrátka představuje dva pány, kterým trauma z dětství pokud ne zničilo, tak rozhodně změnilo celý život. Jak se s tím vypořádali - a pořád vypořádávají - nejen oni, ale i jejich manželky a rodiče a jak se na Robsonovi a Safechuckovi podepsala Jacksonova smrt v roce 2009, to jsou hlavní témata dokumentárního díla - nikoliv snaha za každou cenu Jacksona pošpinit a udělat z něj zrůdu.

Ti, kteří Leaving Neverland viděli, se shodují, že je to zásadní materiál pro každého, kdo se k celé kauze v budoucnu chystá nějak vyjadřovat, ať už hodlá Krále popu obviňovat, nebo naopak obhajovat. My v tom vidíme minimálně velmi zajímavý filmařský pokus se silným námětem.

A tady10 jarních kinopremiér, které musíte vidět.

Podobné články

Doporučujeme

Další články