Obličej, který máme v hlavě navždy: zemřel představitel tvrdého seržanta Hartmana z Olověné vesty – G.cz
Vyhledávání

Obličej, který máme v hlavě navždy: zemřel představitel tvrdého seržanta Hartmana z Olověné vesty

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Olověná vesta Stanleyho Kubricka patří k základnímu přehledu i jen průměrně nadšeného filmového fanouška. Nezapomenutelných věcí je ve filmu několik, těmi nejvýraznějšími jsou ale podle nás scény s tvrdým seržantem Hartmanem. Toho bravurně ztvárnil R. Lee Ermey. Herec s výraznou tváří i projevem ovšem o víkendu zemřel, bylo mu 74 let.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 16.4.2018, 10:45

Sbohem, Hartmane

„Máte prdel jak sedmdesát jedna kilo vyžvejkanejch žvejkaček!“
„Lezete přes překážky, jako když stařec souloží!“
„Ty bys určitě někoho oje*al zezadu a ani by ses neobtěžoval udělat mu to rukou!“

... To je jen několik z mnoha krutých, leč vynikajících hlášek tvrdého seržanta Hartmana, kterého ve snímku Stanleyho Kubricka Olověná vesta ztvárnil Ronald Lee Ermey. Čtyřiasedmdesátiletý herec s nezapomenutelnou tváří o víkendu vinou komplikovaného zápalu plic filmový i reálný svět ale navždy opustil. Na sociálních sítích to potvrdil jeho manažer.

I když měl Ermey na kontě řadu rolí, právě ta z válečného snímku slavného režiséra byla jeho osudovou. Podle legendy se k ní navíc prý dostal víceméně náhodou – během natáčení měl nejprve fungovat jako odborný technický poradce, protože v 60. letech sám sloužil u námořnictva a zažil i Vietnam. Kubrickovi se ale jeho vojenský dril líbil natolik, že mu roli sadistického instruktora svěřil plně do rukou a také mu dal hodně prostoru pro improvizaci. Přesto se Ermeymu většinu scén podařilo natočit maximálně na dvě klapky, což bylo u Kubricka dost nevídané.

Kromě Olověné vesty Ermey zářil třeba v Coppolově Apokalypse nebo Hořící Mississippi, jeho hlas si také můžete pamatovat, pokud sledujete Simpsonovi nebo Griffinovi.

A tady nejlepší filmy zesnulé legendy Miloše Formana.

Podobné články

Doporučujeme

Další články