fb pixel
Vyhledávání

Objev ozonové díry byl oznámen v časopise Nature: Na úbytek ozonu nad Antarktidou reagovalo mezinárodní společenství nezvykle rychle

Zdroj: Janak Bhatta - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79175450

Ve vědeckém časopise Nature oznámili dne 16. května roku 1985 tři vědci z British Antarctic Survey, že nad jižním pólem zpozorovali abnormálně nízkou hladinu ozonu. Jejich objev, obecně známý jako ozonová díra, se stal hmatatelným příkladem schopnosti lidstva poškozovat zemskou atmosféru a také jedním z nejdůležitějších okamžiků v historii klimatického aktivismu.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 18.5.2024, 09:47

Ozonová vrstva

Ozonová vrstva je oblast zemské stratosféry obsahující vysoké množství trioxygenu, který účinně blokuje většinu nejškodlivějšího slunečního ultrafialového záření a reguluje tak množství, které se ve skutečnosti dostane na povrch planety.

Od 70. let minulého století vědci prosazovali regulaci chlorofluorouhlovodíků, chemických látek, které se nacházejí v předmětech denní potřeby, jako jsou klimatizace a aerosolové spreje, kvůli jejich nepříznivým účinkům na tuto vrstvu. Agentura pro ochranu životního prostředí zakázala výrobu freonů v roce 1978.

Díra

Byla to však až práce Joe Farmana, Briana Gardinera a Jonathana Shanklina v časopise Nature, která konkrétně odhalila každoroční úbytek ozonu v místě nad Antarktidou. Mezinárodní společenství jednalo nezvykle rychle, možná proto, že zdánlivě náhlý výskyt "díry" v atmosféře byl tak přesvědčivým a snadno pochopitelným příběhem.

Během dvou let podepsalo 46 zemí v přímé reakci na článek v časopise Nature a potvrzující studie Montrealský protokol, v němž se zavázaly k postupnému vyřazení látek, o nichž je známo, že způsobují poškozování ozonové vrstvy.

Mezinárodní úspěch

Smlouvu nakonec ratifikovalo všech 197 členů OSN a vědci nyní předpovídají, že ozonová vrstva se díky tomu vrátí na úroveň před rokem 1980 ještě před koncem 21. století.

Relativně rychlé a jednomyslné přijetí smlouvy na celém světě vedlo bývalého generálního tajemníka OSN Kofiho Annana k tomu, že Montrealský protokol označil za "možná nejúspěšnější mezinárodní dohodu, která byla dosud uzavřena".

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články