Obecní lapkové - další důvod, proč přestat jezdit lyžovat do Krkonoš – G.cz
Vyhledávání

Obecní lapkové - další důvod, proč přestat jezdit lyžovat do Krkonoš

...ještě ošklivější... ...hnusné... ...přecpané... Nejošklivější! + DALŠÍ 1 FOTKA

Lidičky, vyhněte se těm horám velkým obloukem, nebo z nás sedřou kůži!

Ivan Brezina
Ivan Brezina 12.2.2018, 14:59

Jsem lokální podkrkonošský patriot s doloženým rodokmenem v oblasti sahajícím do poloviny 16. století. Pokud zrovna v Praze nevydělávám peníze, žiju v Kruhu u Jilemnice. Na Benecku, ve Špindlu, na Mísečkách a dalších místech jsem se kdysi učil lyžovat. Nikdo mne tedy nemůže podezřívat, že bych proti našim nejvyšším horám něco měl. Ale přesto v posledních letech stále hlasitěji volám: ”Lidičky, vyhněte se Krkonoším velkým obloukem!”

Začíná to brutálním předražením vleků. Krkonoše nejsou tak vysoké jako Alpy, takže si tam už z principu nezalyžujete tak dobře jako někde ve Schladmingu, Tigne nebo v Lermoosu. Ale provozovatelé vleků a sjezdovek během let zvedli ceny skoro na úroveň nejlepších alpských středisek. Ty vleky jsou velkokapacitní, takže se na jedné sjezdovce plácají davy, mezi kterými musíte kličkovat. Poměr cena/výkon je v Krkonoších naprosto tragický. A protože si chci levně a dobře zalyžovat, přestal jsem na tamní sjezdovky jezdit. Tak bohatý prostě nejsem.

Pokračuje to brutálně přepáleným jídlem a ubytováním v kombinaci s (většinou) tragickou úrovní služeb. Bydlení mne nezajímá, mám dům v dojezdové vzdálenosti, ale oběd nebo pivo si normální člověk v horách nedá. Ne že bych na něj neměl – prostě jen nejsem blázen. Guláš nebo smažák bez přílohy za 159 Kč jako třeba TADY? To jako někdo myslí vážně? Asi ano, v Krkonoších prostě dělají z lidí idioty.

A graduje to zlodějskou politikou řady krkonošských vesnic a měst, která je rok od roku horší. Obecní lapkové si po dohodě s dopraváky v celém katastru zařídí zákaz stání, vybudují placené parkoviště a pak už prostě jen rejžujou, odírají a dojí peněženky nás „cizáků“.

Naposledy jsem se takhle naštval ve Strážném, kde po mně za povinné parkování chtěli 70 Kč. Čert vzal ty peníze, jsou to jen dvě piva, ale nesnáším pocit, že ze mne někdo dělá blbce. Sjezdaři, běžkaři, pěšáci a další rekreanti přece do hor vozí peníze i tak. Něco si koupí, ubytují se, najedí, zaplatí rekreační daň… Ale nenažraná obec je kasíruje dvakrát. Je to asi podobné, jako kdybyste si zašli na pivo a při placení by vám hospodský řekl: „K útratě vám připočítávám ještě 20 Kč za to, že jste mi seděl na židli, 20 Kč za to, že mám v hospodě teplo a 20 Kč za to, že mi tu hraje rádio.“

V Rakousku ani ve Francii jsem tohle v horách nikde neviděl. Parkování tam je bezplatnou službou pro hosty. Nikdo vás navíc zákazy stání vychcaně nenutí, abyste parkovali zrovna na nich. Zlodějská krkonošská parkoviště jsou prostě poslední kapkou. Nejezděte tam, jste jen chodící peněženky! Jeďte raději do hor, kde si vás váží.

A tady si přečtěte, kdo zapálil Petrovu boudu nad Špindlem. V galerii pod článkem si prohlédněte ohyzdnou krkonošskou architekturu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu