fb pixel Nový Zéland přichází o svůj symbol: Ptáků kivi dramaticky ubývá – G.cz
Vyhledávání

Nový Zéland přichází o svůj symbol: Ptáků kivi dramaticky ubývá

Zdroj: archiv

Nový Zéland přichází o svůj symbol. Pták kivi, nenápadný opeřenec s dlouhým zobákem, byl donedávna v tichomořském státě naprosto běžnou součástí života, kiviů zde žil zhruba milion. A kolik je to dnes? Ani ne sedmdesát tisíc... Novozélandská vláda proto přijala opatření na jejich záchranu. Do roku 2027 chce tak jejich počet zvýšit o třetinu. Bez razantního zásahu je totiž jisté, že kivi vyhyne.

Speciální projekt 21.4.2021, 13:00

Ročně ubydou až dvě procenta ptáků kivi a pouhých šest procent mláďat se dožije dospělosti. Velkým minusem tohoto druhu ptáka je, že jeho rozmnožování je velmi složité, některé druhy kiviů totiž kladou pouze jedno, dvě nebo tři vejce za rok, mláďat proto přibývá jen velmi pomalu.

Novozélandská ministryně ochrany přírody nastínila cíl: Rozšířit kolonii ptáků kivi alespoň na sto tisíc kusů. Kiviové v podstatě doplácejí na to, že byť jde o ptáky, mají řadu znaků společných se savcem. Ostatně někdy se jim dokonce říká čestní savci. Velmi špatně vidí, ve tmě se tak musejí orientovat zejména pomocí hmatu, sluchu a čichu. Řada jich tak uhyne pod koly aut, řada následkem lidské činnosti, jako je farmaření nebo kácení lesů.

Velkým problémem je však to, že kiviové „zachutnali“ predátorům – zejména psům a lasičkám. Plán na záchranu, respektive rozšíření kolonií ptáků kivi, má několik bodů. Vedle toho, že je nutné zřídit nové chovy, bude pravděpodobně třeba přistoupit k ne úplně příjemnému kroku…

Predátory přivedl člověk

Zmínění nepřátelé novozélandského symbolu, tedy psi a lasičky, budou muset být vyhubeni, a to v rámci plánu Predator-Free 2050. Na svědomí zde navíc nemají pouze ptáky kivi, kvůli predátorům zcela vyhynula například i sovka bělolící. I tento druh byl přitom dříve na Novém Zélandu zcela běžný a hojně se zde vyskytoval. Poslední exemplář byl však nalezen před více než sto lety. Na alespoň částečnou obranu koček a lasic je třeba dodat, že na Nový Zéland je zavlekl kdo jiný, než člověk…

Novozélandská vláda má výhodu v tom, že v boji za záchranu svého symbolu není sama. Na pomoc přispěchali například i giganti jako je společnost Huawei. Na Novém Zélandu působí od roku 2005, podat pomocnou ruku kiviům chce mimo jiné podporou neziskové organizace Kiwis for kiwi - Kiwi pro kiwi.

Zbývá jen padesát let

„Nový Zéland je celosvětově pověstný svou čistotou a zeleným přístupem, ale i unikátním zastoupením ohrožených druhů. Huawei si Nový Zéland bez kivi nedokáže představit a poté, co již 15 let nazýváme tyto ostrovy svým domovem, máme radost, že můžeme přispět k záchraně naší adoptované národní ikony,“ říká zástupce společnosti Huawei na Novém Zélandu Andrew Bowater s důrazem na to, že ne každý ví, že bez cílené ochrany by ptáci kivi mohli zmizet z divočiny za pouhých 50 let.

Pro místní je kivi klenotem

Pro původní obyvatelstvo Nového Zélandu, Maory, je význam ptáků kivi opravdu zásadní. Říkají jim posvátné klenoty a Novozélanďanům se dokonce přezdívá Kiviové. Finance a technologie poskytnuté společností Huawei budou proto velmi vítané.
„Kiwi pro kiwi mají několik velkých cílů a technologie nám budou klíčem k tomu jich dosáhnout,“ vysvětlila ředitelka nadace Michelle Impey s tím, že partnerství s technologickým hráčem, kterým Huawei je, dokazuje, že snaha o záchranu ptáka kivi je důležitá nejen pro místní. Ve hře tak je zapojení umělé inteligence (AI), zařízení pro monitorování kivi a pokročilých cloudových služeb pro ukládání a zpracování obrovského množství sesbíraných dat.

I když má plán na záchranu novozélandského symbolu podporu tamní vlády, neziskových organizací i technologického gigantu, má i své odpůrce. Ti namítají, že boj o život ptáků kivi, který přijde na stovky milionů korun, by měla platit vláda, nikoliv charitativní projekty.

Podobné články

Doporučujeme

Další články