Nový Sandman okouzluje v japonské pohádce – G.cz
Vyhledávání

Nový Sandman okouzluje v japonské pohádce

Ti z vás, kdo už jste někdy nastrčili nos do příběhů Neila Gaimana, dávejte si pozor – Lovci snů si vás totiž mohou omotat okolo prstu.

Veronika Doleželová
Veronika Doleželová 30.9.2015, 07:50

Je trochu těžké uvěřit, že je tomu 17 let, co Neil Gaiman napsal novelu Lovci snů. Polovina současných zavilých fanoušků jeho Sandmana si tehdy ještě hrála na pískovišti a o králi Snů, bájných Věčných ani o samotném Gaimanovi neměli ani páru.

Je to tedy dlouhých 17 let a ani po té době se na Gaimanovy příběhy nezapomíná. Naopak se vytahují z polic knihoven, stále se s nimi čtenáři láskyplně mazlí a chtějí od nich kapku něčeho víc. Ještě v nich odhalit krapet krásy, kterou v sobě skrývají. Tak se není čemu divit, že Lovci snů dostali i svou vlastní komiksovou adaptaci.

Obálka je první, co vás nutně musí na dnes už dvanácté knize Gaimanova Sandmana bezmezně uchvátit. Když jsem Lovce snů poprvé držela, očima jsem hltala tu luxusní titulku, přetékající zlatem a stříbrem – jako byste drželi v rukou poklad.

Jestli jste někdy jen malinko přemýšleli o tom, jak by se k Morfeovi hodil východní styl, tak vám to právě teď ukáží Lovci snů, kteří se odehrávají ve feudálním Japonsku. Otevřít zlato-stříbrnou knihu znamená vydat se napospas orientálním bájím a legendám, duchům a úskočným démonům.

Lovci snů byli původně bohatě ilustrovanou novelou, na které podílel talentovaný Yoshitaka Amano. Pohádkový příběh o lišce, která se zamilovala do prostého mnicha ale nepřestával uchvacovat. Tentokrát se do jeho komiksové adaptace pustil P. Craig Russell, který si na Lovce snů brousil zuby už řadu let. Že to nebylo šlápnutí vedle, to je hned na první pohled jasné. Harmonické vyprávění Neila Gaimana doprovází Craigova překrásná kresba, která v sobě spojuje asijské výtvarné umění a kapku evropské secese. Bez jeho zásahu by Lovci nemohli být takoví, jaké je zrovna držíte v ruce. Jednou z nejhezčích bajek Země Vycházejícího slunce, kterou jste kdy četli a spatřili.

I když není vše tak jednoduché, jak se to na první pohled zdá. U Lovců máte pocit, že čtete originálně pojatou starou legendu, která kdysi v Japonsku kolovala z úst do uší, od generace po generaci. Jste tím doslova až do konce čtení pevně přesvědčeni. Neil je ale především neuvěřitelný snílek. A i když kdysi vypustil fámu, že jeho pohádka se opravdu zakládá na určitých pramenech, celou si ji vymyslel. Jak jinak by se tak lehce povedlo vsunout jeho snový svět do japonské mytologie? Teď už je to bezmála každému jasné, ale proč se kvůli tomu zlobit. Tehdy se možná doopravdy pár čtenářů mohlo nad smělostí svého autora rozčílit, jenomže když na to dnes pomyslíme, záleží na tom?

Ať je to sen nebo realita, ať o tom rozhodnou jiní.

Lovci snů jsou jedním z komiksů, které si prostě budete chtít číst znovu a znovu. Dýchá atmosférou, je půvabný a okouzlující. Letos ho na začátku září vydalo nakladatelství Crew a pokračuje tak v sandmanovské sérii. I když doma nemáte sbírku předešlých jedenácti knih, tuhle nebudete moci jen tak opomenout.

Cena: 499,-

www.crew.cz

A TADY máte ohlédnutí za komiksovým Zaklínačem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články