Nový level MeToo? Herečky, co na Glóby nepřišly v solidární černé, teď bojovníci za práva žen šikanují – G.cz
Vyhledávání

Nový level MeToo? Herečky, co na Glóby nepřišly v solidární černé, teď bojovníci za práva žen šikanují

Herečka Blanca Blanco byla jednou ze tří žen, které se vzepřely, a také se za to se zlou potázaly. Černý dresscode se dobře dodržoval i mužům, pro které je vždy povinný smoking. Popová dvojka: Nick Jonas se na párty po slavnostním ceremoniálu tulil k Mariah Carey. Dorazil i stojednaletý Kirk Douglas. Nesmrtelná legenda vystoupila na pódiu po boku své snachy Catherine Zety-Jones. + DALŠÍ 1 FOTKA

Polojubilejní 75. ročník Zlatých glóbů se nesl ve vážném duchu. Hlavním tématem předávání prestižních filmových cen byla kampaň Times Up, která navazuje na MeToo (je nutné to představovat?). Součástí agitace hollywoodských hereček byla i výzva pro všechny účastnice ceremoniálu dorazit v outfitu černé barvy kvůli vyjádření solidarity s oběťmi sexuálního násilí. V pohřební barvě dorazily všechny - všechny až na tři...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 9.1.2018, 16:43

Tři statečné

Založit nadaci nebo speciální bankovní konto, nalít do něj zlomek vlastního obrovského majetku, pak uspořádat akci pro zvané s nějakým tím symbolickým projevem vyjadřujícím solidaritu, přednést peprný proslov, to je standardní postupka lidí s tzv. white saviour komplexem. Privilegovaní lidé při něm projevují více či méně předstíranou starost o skupinu, která je jistým způsobem utiskovaná, a tím si trochu zlepší karmu. Když se tak stane, dušičky mají pokoj a celá věc postupně utichá.

Kampaň Times Up, která navazuje na MeToo a byla hlavním tématem Zlatých glóbů, je pravděpodobně přesně tenhle případ. Hollywoodské herečky nemluvily při přebírání sošek o ničem jiném, než o rovnoprávnosti a konci éry zlého bílého muže a navíc všechny přišly v černé. Jen tři ženy zvolily outfity jiných barev; herečky Blanca Blanco a Zenobia Shroff a modelka Barbara Meier. Ty dorazily v barevných a vyzývavých róbách, za což sklidily nejen kritiku, ale i salvu urážek z úst internetových anonymů. V jejich očích bojkotovaly snahu svých kolegyň projevit soustrast s oběťmi sexuálního napadení.

Tak se všichni hezky uklidníme, vydýcháme se a shrneme si, v čem všem je taková reakce úplně špatně. První problém je v tom, že součástí kampaně MeToo je mimo jiné i snaha připomenout, že ženám nikdo, vůbec nikdo nemá co diktovat, jak se mají nebo nemají oblékat. Nikdo by jim neměl říkat, že vypadají jako coury, a už vůbec by tím neměl ospravedlňovat, že na ně proti jejich vůli sahá nebo nevhodně pokřikuje.

Za rudou vidí rudě

Dalším kamenem úrazu je, že se na červeném koberci objevilo několik dam sice v černých, přesto značně nevkusných šatech. Třeba taková Hailey Baldwin, známá hlavně jako dcera slavných rodičů, přišla v potrhané zácloně, v níž všem předvedla zadek v černých kalhotkách a podprsenku. Ale barevně to bylo správně, takže kromě několika všímavých novinářů to nikdo nekomentoval, a to navzdory tomu, že takový model jen těžko bojuje proti objektifikaci něžného pohlaví.

Podle logiky haterů trojice odlišných dam bylo ten večer zřejmě přítomno víc problematických kousků. Jessica Chastain měla šaty sice černé, nicméně s bílými aplikacemi na bocích. Znamená to snad, že v očích kritiků kampaň podpořila jen napůl? Ne, alespoň nikdo nic takového nezmínil.

Absurdní dozvuk slavnostního večera nakonec jasnou a stručnou pointou ukončila právě jedna z napadaných umělkyň, Blanca Blanco, která přišla v rudém hávu s rozparkem a zároveň i výstřihem až k pupíku. "Ten problém dalece přesahuje barvu mých šatů," napsala hvězda na svůj Twitter a má sakra pravdu. Ne, že by nás rozšafná gesta celebrit už nebavila, nikdo by jim ale neměl přikládat větší význam, než ve skutečnosti mají, a tak, než se někdo pustí do dojatého pláče nad tím, jak jsou ti hollywoodští krasavci stejní lidé z masa a kostí jako my všichni ostatní, bylo by fajn se trochu zamyslet.

A o směšnosti toho, že někdo, kdo brojí proti diktátu, diktuje někomu dalšímu přesně to, co mu samotnému vadí, už snad netřeba se rozepisovat.

Tady se podívejte na "neznámé" ženské hrdinky roku 2017.

Podobné články

Doporučujeme

Další články