Nový český komiks Svatá Barbora pojednává o kuřimské kauze: připomeňte si šokující příběh "Aničky" a týraných chlapců

Držitel Magnesie Litery Marek Šindelka, Vojtěch Mašek a Marek Pokorný pracovali šest let na náročném díle. Rozhodli se vytvořit komiks s názvem Svatá Barbora, který se věnuje krimi případu, co před lety šokoval Česko - tzv. kuřimské kauze. Připomeňte si, jak to s Barborou Škrlovou aka falešnou "Aničkou", týranými chlapci, jejich matkou Klárou Mauerovou a dalšími aktéry tehdy vlastně bylo.

Odhalila to náhoda

Vloni uběhlo deset let od chvíle, kdy si Eduard Tvrdý naladil obraz k dětské chůvičce, místo vlastního dítěte ale na obrazovce svázaného nahého chlapce, jak něco jí přímo z podlahy. Šokovaný muž uvědomil policii, která rychle odhalila, že hororový výjev se odehrává u sousedky Kláry Mauerové. Tím odstartovala tzv. kuřimská kauza, která dlouho strašila českou veřejnost.

Oním svázaným chlapcem byl tehdy osmiletý Ondra Mauer. Z komory, v níž byl zavřen, jej museli vyprostit hasiči přes odpor jeho matky Klára Mauerové i její sestry Kateřiny. Dalšími v domě byli Ondrův desetiletý bratr Jakub a osvojená sestra, třináctiletá Anička. Všechny děti byly převezeny do ústavu Klokánek, Klára byla vzata do vazby. Anička ovšem z Klokánka téměř okamžitě utekla neznámo kam. A tehdy to všechno nabylo bizarního rozměru.

Během pátrání po Aničce totiž vyšlo najevo, že to rozhodně není děvče těsně před pubertou. Onou dívkou ve skutečnosti byla třicetiletá Barbora Škrlová. Po několika měsících hledání se Škrlová objevila na české ambasádě v Dánsku, pak ale znovu zmizela. Nakonec ji policie zadržela až v lednu následujícího roku. To už se vydávala za třináctiletého hocha Adama.

Po převozu do Česka byla Škrlová stejně jako sestry Mauerovy obviněna z týrání chlapců, při výslechu pak ale vypověděla, že byla obětí. Zatímco Ondru a Jakuba měla jejich vlastní matka pálit cigaretami, bít je a nechávat o hladu, Škrlovou prý rodinní přátelé vozili na chalupu na venkov, kde ji měli za peníze sexuálně zneužívat nejrůznější zákazníci. Měsíc po zadržení Škrlové se objevily první zmínky o tom, že veškeré mučení a zneužívání souvisí se sektou, kterou by měl vést Barbořin otec Josef.

Soud začal 17. června 2008. Klára Mauerová byla odsouzena k devíti letům, z vězení se dostala po pěti. Její sestra Kateřina byla odsouzena k deseti letům, protože to byla ona, kdo vydával pokyny k mučení dětí. Barbora Škrlová byla odsouzena k pěti letům vězení, odkud ji pustili v listopadu 2011. Dnes žije pod novou identitou na tajném místě a je v péči dvou psycholožek, neboť je zbavena svéprávnosti a střídá osobnosti asi pěti nebo šesti malých chlapců. Ondřeje a Jakuba Mauerovi dostali po letech soudních sporů do péče jejich prarodiče.

A tady čtěte o bláznivé sektě The Buddhafield.


Komentáře