fb pixel Nové neznamená vždy lepší: 5 historických staveb, které byly předělány v moderním stylu – G.cz
Vyhledávání

Nové neznamená vždy lepší: 5 historických staveb, které byly předělány v moderním stylu

+ DALŠÍCH 9 FOTEK + DALŠÍCH 10 FOTEK

V pondělí celý svět se zármutkem sledoval požár světoznámé katedrály Notre-Dame v Paříži. Žároviště ještě ani nestihlo dodoutnat a francouzský prezident Emmanuel Macron už slibuje, že do pěti let bude ikonická stavba obnovena. Nyní se nabízí otázka, jak tato rozsáhlá rekonstrukce bude vypadat. Budou konstruktéři respektovat duch starobylé stavby, nebo ji přebudují v moderním stylu? Z toho důvodu jsme našli 5 historických budov, které se dočkaly moderní úpravy. Jak to dopadlo, posuďte sami.

Pavla Ksiazkiewiczová
Pavla Ksiazkiewiczová 17.4.2019, 12:38

Hrozí katedrále Notre-Dame brutální přestavba?

Podle posledních informací oheň zničil dřevěnou konstrukci krovu a celou střechu katedrály. Zřítila se i část klenby v oblasti chóru a 93 metrů vysoká věž nad křížením lodí. Zbytek klenby by měl podle prvních informací z ohledání místa odolat. Odborníkům však dělá starosti konstrukce chrámu a narušení kamene vysokými teplotami a prudkým zchlazením vodou při hašení. Takže by to taky mohlo dopadnout tak, že Notre-Dame bude muset být přestavěn od píky.

Sehnat dokumentaci pro výstavbu zničené věže nebude žádný med vzhledem k tomu, že se katedrála začala stavit v roce 1163. Naštěstí se konstruktéři mohou inspirovat i videohrou Assassin's Creed Unity z roku 2014, která je zasazena do kulis Paříže na konci 18. století. Grafička Carolina Miousse z Ubisoftu, která vizuál hry vytvářela, strávila roky studiem jednotlivých detailů katedrály a dokonale ji za pomoci architektů přetransformovala do virtuálního světa. Nejedná se tedy o pouhou přibližnou kopii, nýbrž identickou dvojnici shořelé katedrály.

Dárci z různých koutů světa už oznámili peněžní podporu přes 600 milionů eur (15 miliard korun). A to je pořádný balík peněz, se kterým by se dala katedrála důstojně přestavit a opravit. My teď máme jen trochu strach, aby se konstruktéři nenechali příliš unést a nesnažili se téměř 850 let staré budově vdechnout nový kabátek. Podívejte se, jak to někdy dopadne, když se moderní architektura spojí s historickou památkou.

Někdy je to docela zdařilý počin, jindy zase člověk skřípe zubama. Ostatně posuďte sami v následující galerii:

A tady čtěte, ve kterých filmech si katedrála Notre-Dame zahrála hlavní roli.

Podobné články

Doporučujeme

Další články