fb pixel Nova mění majitele. Kupuje ji Petr Kellner. PPF podepsala dohodu se skupinou CME – G.cz
Vyhledávání

Nova mění majitele. Kupuje ji Petr Kellner. PPF podepsala dohodu se skupinou CME

Zdroj: archiv G.cz

Skupina PPF Petra Kellnera prostřednictvím svých dceřiných společností podepsala dohodu se CME a otevírá se jí tak cesta k ovládnutí nejsilnější komerční televize na českém trhu Novy. PPF o tom informovala prostřednictvím tiskové zprávy. Aby celá tato transakce byla zdárně dokončena, je nutné získat souhlas akcionářů společnosti CME, Evropské komise a národních regulátorů v některých ze zemí, kde CME působí. Celý shcvalovací proces bude trvat několik měsíců.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 28.10.2019, 09:42

Hodnosta celého obchodu je podle ČTK odhadovaná na přibližně 48, 4 miliardy korun. Kromě televizních stanic, které patří pod značku NOVA nový majitel získá televizní stanice v Bulharsku, Rumunsku, na Slovensku a ve Slovinsku. Petr Kellner, majoritní akcionář PPF, k této transakci uvedl: „Nákupem společnosti CME, respektive jejích mediálních aktivit v pěti evropských zemích, sledujeme především cíl doplnit náš telekomunikační byznys ve střední a východní Evropě. Chceme využít synergie mezi tvorbou mediálního obsahu a jeho distribucí. Naším motivem je tedy především rozvíjení telekomunikačního a mediálního byznysu. CME je dobře fungující společností a po jejím převzetí neplánujeme žádné překotné zásahy do jejího fungování.“

Společnost CME působí v pěti evropských zemích a je jednou z předních mediálních a zábavních společností střední a východní Evropy. Vysílá na 30 televizních kanálech, a to jak v modelu volně dostupných, tak placených kanálů, a oslovuje 45 miliónů diváků. Trend spojování tvorby mediálního obsahu a zábavy s jeho distribucí prostřednictvím telekomunikačních sítí je už několik let patrný jak v Evropě, tak v USA.

Jako poradci PPF pro strukturované financování této akvizice působí BNP Paribas a Société Générale. Financování transakce ve výši 1,150 miliardy eur bylo upsáno bankami BNP Paribas, Crédit Agricole CIB, Credit Suisse, HSBC, Société Générale a UniCredit.

Finančním poradcem PPF v rámci této transakce je J.P. Morgan Securities plc a právním poradcem White & Case LLP.

Kdo jsou hlavní hráči této transakce

Skupina PPF investuje do řady odvětví od finančních služeb přes telekomunikace, biotechnologie, nemovitosti až po strojírenství. PPF působí v Evropě, Asii a Severní Americe. Skupina vlastní aktiva ve výši více než 45 miliard eur (k 31. 12. 2018).

CME působí v oblasti médií a zábavního průmyslu. Patří k předním společnostem v tomto oboru v pěti zemích střední a východní Evropy s celkovou populací zhruba 45 milionů lidí. CME vysílá prostřednictvím 30 televizních stanic v Bulharsku (bTV, bTV Cinema, bTV Comedy, bTV Action, bTV Lady a Ring), České republice (Nova, Nova 2, Nova Cinema, Nova Sport 1, Nova Sport 2, Nova International, Nova Action a Nova Gold), Rumunsku (PRO TV, PRO 2, PRO X, PRO GOLD, PRO CINEMA, PRO TV International a PRO TV Chisinau), na Slovensku (TV Markíza, Markíza International, Doma a Dajto) a ve Slovinsku (POP TV, Kanal A, Brio, Oto a Kino). Cenné papíry CME jsou kótovány na burzách NASDAQ Global Select Market a na Burze cenných papírů Praha, pod burzovní zkratkou (ticker) CETV.

Nezajímá vás, co se děje na mediálním trhu, ale radši vyrazíte někam ven? Máme pro vás tip na jeden parádní výlet.

Podobné články

Doporučujeme

Další články