fb pixel Notebook, co má výdrž 24 hodin? – G.cz
Vyhledávání

Notebook, co má výdrž 24 hodin?

Potřebujete ultrabook, ale deset hodin je pro vás krátká výdrž? Nevěříte údajům z prospektů, protože už jste se několikrát spálili? Máme pro vás přeborníka, se kterým můžete na libovolně dlouhou cestu.

Eva Levá 3.11.2016, 10:40

1. Deset, patnáct? Dvacet!

Před příchodem ultrabooků byly přeborníkem ve výdrži stylové, hliníkové stroje od Applu. To se však poslední dobou mění. Macbooky jsou sice pořád baterkovými maratonci a bez problémů se přehoupnou přes dvoucifernou hodinovou hranici, ale ultrabooky už jim ukazují záda, zvlášť ty z businessové sféry. Ideálním kandidátem na trůn vytrvalostních strojů jsou Thinkpady od Lenova, konkrétně řady X260 a T460, které se mohou v nejvyšší baterkové konfiguraci 3+6 pochlubit výdrží až 21 hodin. A pokud nevěříte papírovým hodnotám, věřte praktickým testům, kde se tyto stroje hravě dostávají k 19 hodinám při pracovním nasazení se zapnutou Wi-Fi. Pokud denně spíte alespoň pět hodin, znamená to, že s vámi tenhle notebook dokáže probdít každou sekundu vašeho dne. A to je pořádný trumf.

2. Stvořený pro cesty

Thinkpady samozřejmě notorickým cestovatelům vycházejí vstříc v mnoha ohledech. Subtilnější model X260 má 12,5" displej, podsvícenou klávesnici a certifikaci armádní odolnosti. Tedy ne, že byste s ním měli švihat o zem jen tak pro parádu, ale jeho SSD disk a zocelené vnitřnosti vydrží hrubší zacházení a klávesnice je odolná proti polití. Něco jsme se nacestovali s levnějšími notebooky a dobře víme, že jejich plastové panty toho moc nevydrží, stejně tak je nelze vzít za růžek, aniž by to hrozivě nezapraskalo. Tohle s businessovými notebooky nehrozí. X260/T460 sice nejsou z hliníku, ale působí patřičně robustně.

3. Pit stop na baterky

Lenovo své skvělé výdrže dosahuje i unikátní technologií PowerBridge. Uvnitř notebooku jsou totiž hned dvě baterky - tříčlánková a šestičlánková. Tu větší pravidelně dobíjíte a... teď to přijde: můžete ji kdykoliv vyměnit za chodu, protože vás jistí ta menší. Kdyby vám tedy zmíněných 21 hodin výdrže nestačilo a plánujete třeba několikadenní trek, můžete si přikoupit další baterku a jednoduše ji vyměnit, aniž by vás to rušilo během rozdělané práce. Jednoduché, ale vysoce funkční řešení, které dobře známe z mobilních telefonů.

4. O kus dál s Windows 10

Jednou z věcí, na které se u poslední verze Windows zapomíná, je inovovaný spořič baterky, který vám umožní z notebooků vytáhnout absolutní maximum. Někteří z nás musí bohužel pracovat s menšími baterkami, případně se starším strojem, jehož baterie není v nejlepší kondici. V takovém případě byste občas prodali matku za dalších pět minut, které váš notebook vydrží naživu.

V novém spořiči může váš stroj přejít do brutálního sporomódu přejít automaticky při dosažení určité úrovně kapacity - sám ztlumí jas, vypne Bluetooth a Wi-Fi nebo přehodí do pozadí nejžravější aplikace. Jejich spotřebu si můžete nechat přehledně vypsat a podle potřeby jim nastavit nižší prioritu. To, co jste dřív museli složitě hledat ve správcích úloh je tu hezky přehledně pod souhrnnou záložkou.

5. Mobilní know-how

Připadají vám některé pasáže v předchozím odstavci povědomé? Ano, nový spořič částečně vychází z toho, co už dávno používáme na mobilních telefonech, kde můžete také vyautovat problémové aplikace a programy, které žerou příliš paměti a systémových zdrojů obecně. Pokud vyžadujete od notebooku výkon i výdrž, musíte se naučit s těmito nástroji pracovat, protože Windows 10 umí dobře modulovat výkon dnešních úsporných procesorů, které dynamicky mění svou frekvenci, aby vyhověly požadavkům systému. Umí přešlapovat na místě, ale také sprintovat jako Usain Bolt. Důležité je, aby od vás měly srozumitelné instrukce - a ty můžete rozdávat právě prostřednictvím podpůrných systémů ve Windows 10.

Podobné články

Doporučujeme

Další články