Náhražka masa za cenu hovězího
Co je to vlastně ten Beyond Meat? Lidé o něm hovoří jako o nejlepším fake mase, jaké kdy jedli. Trvalo10 let, než se tato trendy náhražka masa dostala do českých obchodů. V roce 2009 firmu Beyond Meat založil v Los Angeles jistý Ethan Brown, avšak na první produkty firmy museli lidé čekat až do roku 2013. V květnu 2019 dokonce společnost vstoupila na burzu a do Beyond Meat zainvestovali lidé jako Bill Gates nebo Leonardo DiCaprio. V současné době je hodnota firmy prý okolo 4,5 bilionu dolarů.
Tehdy totiž nebyly náhražky masa takovým trendem jako jsou dnes. V obchodě jste si mohli koupit maximálně sojové kostky a tofu a trh se postupně vyvíjel společně s uvědomělou společností. Celebrity se postupně začaly stávat vegany a díky YouTube se světem internetu začala šířit drsná videa z farem. I tyto faktory část společnosti začaly přesvědčovat k vynechání živočišné složky z jídelníčku. V posledních letech se však zdůrazňuje i ekologický dopad masného průmyslu. Stojí nás to totiž spoustu vody a navíc generuje až 15 % z celkového objemu skleníkových plynů, což má vliv na tolik obávané klimatické změny.
Z čeho se tato rostlinná náhražka masa vlastně skládá? A jak je možné, že ve 100 gramech je 23 gramů bílkovin? Je to tím, že hlavní surovinou je hrachový protein. V Beyond Meat je dále kokosový a řepkový olej, kvasnice, bambusová vláknina, aroma, bramborový škrob, arabská guma, šťáva z červené řepy, jablečný extrakt a další ingredience, díky kterým má prý připomínat chuť masa.
Otázkou je, proč kilo tohoto produktu, ve kterém je převážně hrách, stojí zhruba 900 korun, což odpovídá ceně za podobné množství pravé hovězí svíčkové. Argumenty ze strany veganů a vegetariánů, kteří se zastávají ceny produktu, jsou jasné. Jedná se stále o průmyslově zpracovávanou potravinu, za kterou stály roky vývoje, a která má v sobě kvalitní suroviny. Do toho se jedná o trend a novinku na trhu, což taky ovlivňuje cenu výrobku. Podle některých zdrojů navíc na Beyond Meat neexistují dotace, což také hraje roli.
Nám se to každopádně i tak zdá drahé, a to dokonce i v akci. Na druhou stranu jsme zvědaví na to, jak to chutná a jestli to doopravdy tolik připomíná chuť maso. Tento produkt určitě ochutnáme a dáme vědět v příštím článku, který se bude jmenovat Jak jsme ochutnali hrachový protein za osm stovek.
A zde se dozvíte, proč by studenti neměli povinně maturovat z matematiky.