Ze shakespearovského herce vojákem
Sir Alec Guinness se narodil 2. dubna 1914 a velice záhy se začal zajímat o herectví. Před druhou světovou válkou účinkoval v několika představeních Shakespeara včetně Hamleta, Richarda II. či Kupce benátského. Za války se jako poručík královského námořnictva účastnil vylodění na Sicílii a organizoval zásobování jugoslávských partyzánů. Po válce se opět vrátil k herectví, tentokrát již na stříbrném plátně. Tehdy si získal slávu v dnes již klasických filmech, jako je Doktor Živago či Dickensovy Nadějné vyhlídky a Oliver Twist. Jeho patrně do té doby největší rolí byl irácký král Fajsal v legendárním historickém velkofilmu Lawrence z Arábie. Jeho životní role ale měla teprve přijít.
Idiotská role plná banálních dialogů
V roce 1976 se mladý ambiciózní režisér George Lucas rozhodl oslovit Aleca Guinnesse s nabídkou zahrát si v jeho nejnovějším sci-fi filmu o boji dobra a zla – Hvězdné války. Lucas byl k tomuto kroku prakticky donucen studiem, které chtělo pro roli moudrého Obi-Wana Kenobiho starého zasloužilého herce, i přes Lucasovo přání, aby ve filmu hráli jen neznámí herci. Guinness souhlasil po splnění dvou podmínek – zaprvé nemusel filmu dělat jakoukoliv publicitu a zadruhé si vymohl, že dostane 2,25 % z jedné pětiny veškerých licenčních poplatků, které budou vyplaceny Georgi Lucasovi. Studio ochotně souhlasilo, jelikož nevěřilo, že podivný film o vesmírných rytířích bude mít úspěch. Jedním z mála, kdo Lucasově snímku od počátku věřil, byl právě sir Guinness. A tato víra mu později přinesla obrovské bohatství.
Herci později vzpomínali, že Guinness byl velice profesionální a ochotně pomáhal svým méně zkušeným kolegům s přípravou. Dokonce prý navrhl Lucasovi, aby nechal v půli filmu zabít Obi-Wana Kenobiho, aby tak jeho postava získala větší hloubku. V tom samém rozhovoru ale zároveň přiznal, že to nebyl jediný důvod, proč se rozhodl své účinkování ve filmu předčasně ukončit. „Lucasovi jsem ale neřekl, že jsem prostě už nedokázal říkat ty odporně hloupé banální fráze. Měl jsem těch jeho blábolů až po krk,“ přiznal sir Guinness své pravé důvody pro zabití Kenobiho. I když svou roli nesnášel, nikdy to prý během natáčení nedal najevo, aby neohrozil jeho průběh. Film označil za technicky skvělý, ale jinak to podle něho byla připitomělá pohádka se správným morálním poselstvím.
Star Wars byla druhořadá hovadina
Po gigantickém úspěchu filmu se Guinnessova nenávist vůči filmu ještě prohloubila. I když několikrát žehnal (mimo jiné ve své autobiografii) Star Wars za stabilní zdroj velkých příjmů, odmítal se setkávat se svými fanoušky a každý dopis, který mu od nich přišel okamžitě bez přečtení spálil.
Nejlépe jeho znechucení dokazuje následující historka, kterou popsal v posledním díle svých pamětí, kdy ho mladý fanoušek Hvězdných válek opakovaně prosil na veřejnosti o autogram. Guinness chlapci, který tvrdil, že film viděl více než stokrát, nakonec neochotně vyhověl. Ale pouze pod podmínkou, že mu slíbí, že se na Star Wars už nikdy nepodívá, jelikož mu to jinak zničí jeho mladý život. Šokovaný mladík se prý okamžitě rozplakal, načež za ním přiběhla jeho naštvaná matka a okamžitě Guinnessovi s křikem vytknula, že to od něj bylo „opravdu hnusné“ a chlapce si odvedla. „Možná měla pravdu,“ vzpomínal Guinness: „Já jen doufám, že ten mladík, nyní mu bude tak třicet, doteď nežije v druhořadém vymyšleném světě plném dětinské banálnosti.“
A tady si přečtěte 15 TOP hlášek ze Simpsonů podle G.cz.