fb pixel
Vyhledávání

Černoch s členskou kartičkou Ku-klux-klanu: Leeho BlacKkKlansman na Oscarech zřejmě ostrouhá, vidět ho ale musíte

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

V závěrečném dílu našeho oscarového článkového seriálu jsme se rozhodli věnovat filmu Spikea Leeho BlacKkKlansman. Ačkoliv je snímek podle neskutečného skutečného příběhu nominován hned v šesti kategoriích, v těch hlavních asi neuspěje. A podle nás je přitom (skoro) nejlepší!

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 19.2.2019, 12:52

Neuvěřitelná story

Na začátku 70. let minulého století se Spojené státy vařily v záplavě demonstrací za lidská práva. V téže době se jeden mladý černý kluk jménem Ron Stallworth(John David Washington) rozhodl rozšířit řady coloradské policie. Byl první Afroameričan v tomhle sboru, ale aby to nebylo zase moc, šoupli ho nadřízení do archivu. Ambiciózní Ron chtěl ale víc, a tak se postupně vypracoval až k něčemu fakt velkému; zvedl sluchátko, vytočil číslo Davida Dukea (Topher Grace), místního předáka Ku-klux-klanu, a omotal si ho kolem prstu.

Ronova prezentace sebe sama jako fanatického vyznavače bílé rasy byla tak přesvědčivá, že mu to Duke sežral i s navijákem. Jenže, aby policie dokázala zabránit plánovaným násilným akcím Kkk, potřebovala Stallwortha nasadit i v reálu. A tady do akce nastoupil Ronův kolega Flip Zimmerman (Adam Driver).

Tenhle příběh, sebevíc skutečný, zní asi dost neuvěřitelně. Je v něm totiž všechno - je to tak trochu komedie, ale zároveň má společenský přesah a nabízí cennou lekci z historie, která je, a je to smutné, i v roce 2019 aktuální. Říká se, že točit film podle reality je nemoudré, protože tomu nikdo neuvěří. Spike Lee se téhle kvalitní látky zhostil a vyneslo mu to hned šest oscarových nominací, včetně těch v hlavních kategoriích.

Ano, BlacKkKlansman se utká i o sošku za Nejlepší film a kdybyste se ptali nás, my bychom mu ji dali. John David Wahsington (syn Danzela Wahsingtona) a především Adam Driver jsou naprosto vynikající a Topher Grace coby hlava coloradských bílých kápí jim z druhé strany zdárně sekunduje. Film je skvěle sestříhaný, skvěle napsaný, má výbornou hudbu a vůbec, soudntrack, který budete poslouchat i jen tak doma. Reálně to ale na větší úspěchy moc nevidíme.

Další články k Oscarům 2019 najdete TADY.

Je to už třetí rok od afroamerického bojkotu Oscarů, na což Americká filmová akademie reagovala vloni, když nominovala výrazně více černošských filmů, herců a tvůrců. Nejlepším filmem roku se stalo drama Moonlight a porazilo tak La La Land, asi nejhollywoodštější film, co kdy vznikl. Povinnosti tak bylo učiněno za dost, všichni se hezky uklidnili... Nemyslíme si, že by Akademie reálně změnila způsob uvažování a fungování a byla by tak moc "diversity friendly" dva roky po sobě.

Každopádně, i kdyby BlacKkKlansman neuspěl v žádné z kategorií, ze všech kandidátů na Nejlepší film roku 2018 byste právě tenhle měli vidět, když už žádný jiný. Bude vás to bavit. Hodně.

A tady je10 zajímavostí o Pravidlech mošťárny.

Podobné články

Doporučujeme

Další články