fb pixel
Vyhledávání

S Huawei končí první ministerstva: Čínská firma vrací úder. Čeho se můžeme obávat?

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

"Stáhněte varování, nebo budete platit," tak lze stručně shrnout znění dopisu, který obdržel premiér Andrej Babiš od čínské společnosti Huawei. Ta chce chránit své mnohamiliardové investice a v případě nutnosti se můžeme obávat mezinárodní arbitráže. Mezitím se technologie od Huawei a ZTE stávají nevítanými hosty na některých našich ministerstvech, a kauza tak nabírá na obrátkách.

Václav Roman
Václav Roman 8.2.2019, 10:08

Huawei přechází do protiútoku

Česká vláda se zabývá dopisem, který společnost Huawei adresovala premiérovi Babišovi. Současně jej měl obdržet také Dušan Navrátil, ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Právě tento úřad v prosinci varoval před používáním technologií společnosti Huawei, kdy hardware i software této firmy označil za bezpečnostní riziko.

Má to podobný efekt, jako když ministr zemědělství oznámí, že určitá luxusní pražská restaurace připravuje argentinské steaky z nemocných či dokonce uhynulých polských krav. Restaurace nabízející steak argentinski může počítat s odlivem hostů, telekomunikační společnost, která je potencionálním špionem Číny, zase s odlivem zakázek.

A tento předpoklad se už začíná pomalu naplňovat. Huawei začínají odmítat první ministerstva. Zákaz používání podezřelých technologií čínských firem už vydalo ministerstvo zdravotnictví a varování neberou na lehkou váhu ani na ministerstvu spravedlnosti. Obě tato ministerstva jsou rozhodnuta, že v budoucnu nebudou produkty od čínské společnosti využívat.

Dotčená strana to samozřejmě nemůže nechat jen tak. Mlčení by mohlo vypadat jako tichý souhlas, že podezření se zakládá na pravdě. Skutečně se ukázalo, že Huawei nebude sedět tiše v koutě a bude své investice bránit. Když bude nutné, obrátí se i na soudy a vše může skončit až mezinárodní arbitráží.

Odpověď musí přijít do Valentýna

Ve zmíněném dopise je požadováno zrušení či alespoň úprava varování, které údajně porušilo mezinárodní právo a smlouvy o ochraně investic. Huawei hrozí, že pokud se nic nezmění, může být dalším krokem žaloba o náhradě škody. Huawei zdůrazňuje, že ji čínská vláda ani nikdo jiný netlačí k tomu, aby do svých produktů dávala špionážní software. Z toho důvodu má být varování smyšlené a očerňuje firmu nejen na území ČR, ale prý má přesah i do zahraničí. Čínská strana dala adresátům lhůtu na odpověď do14. února.

Podobné problémy nemá Huawei jen u nás, ale i v jiných zemích. Stejně jako ČR podniká kroky k omezení ještě třeba Velká Británie a Francie. Omezení zvažuje Norsko, Německo či Kanada. Zákaz už platí v USA, Austrálii, Japonsku a na Novém Zélandu.

A zde si můžete přečíst o tom, že i pomyslná mince "kauza Huawei" má dvě strany: na síti prostě není bezpečno. Nikdy nebylo a nebude.

Podobné články

Doporučujeme

Další články