fb pixel
Vyhledávání

Severní Maďarsko vám rozproudí krev: užijte si krásné dlouhé sjezdovky v příjemně prázdných horách

Lázně Zsóry u Mezőkövesdu nabízejí vyhřívané venkovní bazény, klasický wellness i lázeňské procedury včetně masáží. Palotaszálló neboli Palace Hotel z 20. let, postavený v neorenesančním slohu. Najdete jej v Lillafüredu, což je oficiálně součást města Miskolc, i když leží 12 km od něj, na břehu jezera v horách Bükk. Jeskynní lázně Miskolctapolca – 150 metrů přírodních jeskynních tunelů s termální vodou. V jednom z dómů je také kaple, kde se každou neděli konají mše. Malá čtvrť Hadas v městečku Mezőkövesd, kterou tvoří prakticky jen dvě ulice, zato plné 400 let starých a stále obývaných domů. + DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Tak trochu zapomenutou, ale velmi kouzelnou část Maďarska najdete v jeho nejsevernějších partiích kousek pod hranicemi se Slovenskem. Čekají tu na vás romantické a terénně nenáročné hory, které přitom nabízejí úplně vše, co k horám patří. A k tomu zachovalá stará města a vesnice s vinnými sklepy, otevřenými celoročně. Ideální a zároveň i docela blízká oblast na trávení pošmourných zimních dnů.

Pavel Vondráček
Pavel Vondráček 15.12.2018, 14:39

Bukové hory (Bükk) a pohoří Mátra

Bukové hory (Bükk) a pohoří Mátra jsou místem mnoha jedinečných pokladů, jak těch přírodních, tak těch vytvořených člověkem, a najdete je tu nejen nad zemí, nýbrž i pod ní. Díky příjemnému subalpinskému klimatu je oblast rájem pro turisty v kterémkoliv ročním období – můžete vyrazit na pěší túry nebo se projet vlakem po úzkokolejce v romantických lesích Bukových hor. To zejména na jaře a v létě, v zimě je nejlepší jít si zalyžovat na sjezdovky pohoří Mátra nebo se jít pořádně prohřát do opravdových místních tureckých koupelí či lázní v přírodních jeskyních. A (nejen) na podzim pak můžete prozkoumávat místní historické vinné sklepy, které nabízejí výtečná místní vína.

Objevte „hrad královen“ a úzkokolejku kolem Miskolce

Ve městě Miskolc (Miškovec), které je centrem této oblasti, můžete v Pannon Sea Museu, jež vystavuje památky místní přírodní i kulturní historie, vidět například 7 milionů let staré zkamenělé tisovce dvouřadé nebo šestnáctimetrový ikonostas tamní řecké ortodoxní církve, největší svého druhu ve střední Evropě. Je zde rovněž jeskyně proslulá svými nádhernými krápníkovými obrazci. A na nedalekém hradě Diósgyőr, jinak známém jako „hrad královen“, poznáte na vlastní oči i kůži slasti a strasti života ve středověku.

Poté se vydejte přes les úzkokolejkou z Diósgyőru do Bukových hor a vyhlášeného lázeňského střediska Lillafüred, kde se vám nabízí jízda vyhlídkovou lanovkou a najdete zde také travertinovou jeskyni Anna – podobných jich je na celém světě jenom šest.

Túry, rekreace a extrémní dobrodružství v pohoří Mátra

Maďarsko sice nemá vysoké hory – nejvyšší vrchol v pohoří Mátra v Kékestető měří 1014 metrů, ale jsou to hory jedinečné, poloprázdné a „zdravé“, proto se také zde nacházejí speciální zařízení pro tzv. klimatickou terapii.

Čistého horského vzduchu a pohodlí prvotřídních wellness hotelů si můžete do sytosti užívat v mnoha střediscích pohoří Mátra. Je zde pro vás na 400 kilometrů nenáročných a celoročně udržovaných turistických stezek, a pokud vás láká něco náročnějšího a extrémnějšího, jsou zde i stezky pro nordic walking, terénní jízdu na segwayích a pro nadšence monsterbikingu a terénních koloběžek i mnoho speciálně vyznačených „downhillů“.

V zimě si můžete užít lyžování i snowboarding na perfektně udržovaných sjezdovkách v Mátraszentistvánu a Kékestető. A také zde jako na jediném místě v Maďarsku máte možnost zkusit suché koupele s oxidem uhličitým (tzv. mofetty). Tyto přírodní lázně byly kdysi pradávno vytvořeny seismickou činností po výbuchu sopky a poskytují účinnou léčbu poruch krevního oběhu.

Ochutnávka vín v historických vinných sklepech

Až přijedete do Egeru, a to v kteroukoli roční dobu, nesmíte vynechat ochutnávku místních věhlasných vín, jejichž značky vám jiště přijdou povědomé – Egri Bikavér (známá „Býčí krev“), Egri Leányka a Egri Csillag. Můžete také vyrazit na vzrušující prohlídku historického Arcibiskupského sklepa – podzemního bludiště. A lehká 15–20minutová procházka vás zavede z centra Egeru do údolí Szépasszony („údolí krásné ženy“), kde můžete navštívit některé z 200 vinných sklepů vytesaných do sopečné skály. Další skvělé vinné sklepy pak na vás kromě Egeru čekají též v Egerszalóku, Noszvaji, Szomolyi a Ostorosu. Ani v Miskolci (Miškovci) není o skvělé víno nouze. V těsné blízkosti samého centra města se tyčí vrch Avas, na němž stojí známý symbol města – obří gotický kostel. A svahy Avasu lemuje téměř tisícovka sklepů a vináren, z nichž některé jsou staré i mnoho staletí. V únoru se zde koná festival Kocsonya Farsang, jehož středobodem je jedna místní specialita – kosconya, česky aspik neboli sulc.

Jak se tam dostat: Frekventované a pohodlné spojení nabízí železniční trasa Praha–Budapešť, z maďarské metropole pak do Egeru, Miskolce a jiných míst pak můžete pokračovat buďto opět vlakem, nebo busem. Cesta autem z Prahy do Egeru měří 600 km, ale lze si ji příjemně zkrátit v kombinací s železnicí tím, že v Praze večer naložíte své auto na autovlak a ráno dojedete do Košic, odkud je to do severomaďarských hor a lázní už jen cca 100 km. Další informace o tomto regionu najdete na www.hungarytourism.cz.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články