Za štěňátka mandarinky
Fenka Gomi, kterou Kim daroval jihokorejskému prezidentovi spolu s psem Songgangem, porodila celkem šest štěňátek, tři fenky a tři malé pejsky. Podle Jihokorejců musela být Gomi březí již při příjezdu do Soulu, takže se jedná o dvojnásobný dárek od severních sousedů. Jako poděkování za milou událost poslal jihokorejský prezident do Pchjongjangu armádní letadlo plné mandarinek. Život na jinak napjatém poloostrově se tak na chvíli uvolnil a rozveselil, a to vše díky několika malým pejskům.
Štěněčí diplomacie
Korea ovšem není první místo, kde se odehrál takovýto pokus o „štěněčí diplomacii“ – poprvé k takovéto události došlo před více než půlstoletím, a to přímo uprostřed studené války. Během summitu ve Vídni v roce 1961 se manželka prezidenta Johna F. Kennedyho Jacqueline zeptala sovětského vládce Nikity Chruščova, jak se má fenka Strelka, kterou Rusové několik měsíců předtím poslali do vesmíru – Strelka spolu s kolegyní Bělkou na palubě družice Korabl-Sputnik 2 byly prvními živočichy, kterým se povedlo obletět zemi a úspěšně se vrátit na Zemi (narozdíl od nebohé Lajky).
Mezi řečí vyšlo najevo, že Strelka nedávno vrhla – o několik týdnů později, v červnu 1961, obdržel Bílý dům jedno ze Strelkyních mláďat, fenku Pušinku. I přesto, že byli nejprve poradci prezidenta proti (báli se, že Sověti ukryli do psa odposlouchávací zařízení), Kennedy si zvíře ponechal – okamžitě Chruščovovi poslal děkovný dopis, jeden z mnoha, kteří si oba státníci spolu vyměnili. Kennedyho děti si psa zamilovali a tak se z ruského pejska stal nejoblíbenější obyvatel Bílého domu.
Závěr je jasný – sice spolu můžeme nesouhlasit v mnoha věcech, ba dokonce vést války, ale nakonec se stejně všichni shodneme, že milujeme psi.
A tady si prohlédněte 4 věci, které nejdou udělat z palet - tedy zatím.