Důležitá je osvěta
„Nemoc AIDS je výzva lidstvu. Výzva k vzájemné toleranci. HIV představuje nebezpečí pro každého z nás. Strach nemocného ze smrti a z reakce okolí, je to démon, který obchází lidstvo,“ tato slova napsal v roce 1992 Alexander Nett. Jenomže od té doby se mnohé změnilo, kromě lepších možností léčby a prevence jsou lidé také více a lépe informováni. Vesměs už vědí, že se nejedná o "rakovinu homosexuálů", že se virus nešíří vzduchem, že se nedá nakazit bodnutím komára atd. Rozhodli jsme se přeptat odborníka, co je pravda, a co naopak mýtus.
1. "Nemoc nelze léčit"
Podle doktora Iva Procházky, který je vedoucím AIDS poradny v Praze, lidé často nevědí o možnostech léčby. I když je nemoc stále nevyléčitelná, dá se její průběh výrazně potlačit a nakažení mohou žít v podstatě plnohodnotný život a dožít se vysokého věku. Když je nemoc diagnostikována v pětadvaceti, klidně si můžete užít i důchod.
2. "Můžu být diagnostikován hned po nakažení"
Dle slov doktora Procházky se lidé často domnívají, že je možné být vyšetřen hned po tom, co se nakazí. Což o to, vyšetřen může být člověk prakticky kdykoliv, ale diagnostikovat virus bezprostředně po nakažení možné není. Z vyšetření krve lze virus odhalit zhruba dva měsíce od nákazy, což se odvíjí od životního cyklu viru.
3. "Virus nakaženého člověka neúprosně zabije"
Onemocnění ke smrti může směřovat v případě, když je pozdě diagnostikováno. Procházka dále uvedl, že hlavní příčinou úmrtí v dnešní době nejsou infekce nebo nádory, ale kardiovaskulární choroby, jako u kohokoliv jiného. „Nejčastější příčinou úmrtí bývají infarkty,“ poznamenává Procházka a přináší zajímavé srovnání: „HIV pozitivní jsou náruživější kuřáci než HIV negativní. A infarkt dostávají častěji lidé, kteří kouří.“
4. "Dítě se může nakazit mateřským mlékem od své HIV pozitivní matky"
„Je tu jisté riziko, že se virus mateřským mlékem přenést dá. A to i v případě, když je žena léčena, což potlačuje riziko přenosu při nechráněném pohlavním styku,“ uvádí doktor Procházka.
5. "HIV pozitivní matka nakazí při porodu vždy i své dítě"
Podle Procházky je při porodu větší riziko přenosu než při kojení. Tedy v případě, že není žena úspěšně léčena. „Pokud se udělá profylaxe, tak riziko, že se narodí HIV pozitivní dítě, je někde kolem 1 %, možná ještě méně. Když se neudělá, je kolem 25 %,“ uvedl neúprosnou statistiku Procházka.
6. "Moderní medicína dokáže HIV 100 % vyléčit"
Kéž by. Ale se zatím nepodařilo.100 % vyléčit se nedá hodně chorob, ale je možné zmírnit jejich následky. „Vysoký krevní tlak, cukrovku,“ vyjmenovává nevyléčitelné nemoci doktor Procházka, „ale léčba těchto chorob může probíhat efektivně a lidé jsou s nimi schopni normálně žít.“
Zde nabízíme galerii slavných, kteří si museli vyslechnout krutou zprávu, že jsou HIV pozitivní:
A nebojte se přečíst toto: Freddie Mercury před 27 lety oznámil, že má AIDS. Zeptali jsme se odborníka, jakou šanci na přežití by měl dnes.