1. Andrea Bocelli
Italský nevidomý tenorista měl problémy se zrakem už od dětství, trpěl dědičnou slabozrakostí. Ve 12 letech pak přišel o zrak úplně, když utržil zranění při fotbalovém zápase. Jeho hudební kariéra odstartovala v roce 1992, kdy mu spolupráci nabídl Zucchero, slavná rocková hvězda. Bocelli dostal příležitost nazpívat druhý hlas ve skladbě Miserere. Ačkoliv na desku pak píseň nazpívalo duo Zucchero-Pavarotti, Bocelli rozhodně zaujal. A to i samotného Luciana Pavarottiho, kterému se vůbec nechtělo věřit, že se jedná o barového zpěváka, který má problém se prosadit.
Celosvětovou proslulost mu přinesla skladba Con Te Partirò. Svým debutovým albem Romanza si získal pozornost a srdce milionů fanoušků po celém světě. Často zavítá i do naší republiky. Letošní koncert u nás byl dlouho beznadějně vyprodaný. Kdo se nedostal, nebo dostal a chtěl by jeho atmosféru zažít znovu, bude mít šanci za rok. Maestro se do Prahy vrátí znovu 30. listopadu 2019.
2. Ray Charles
Legendární jazzový zpěvák, klavírista a skladatel je na většině fotek zachycen s černými brýlemi. A rozesmát. Ray oslepl už v dětství. Kromě toho, že byl nevidomý, patřil mezi nejchudší žáky ve třídě, ve škole se však učil to pro něj nejdůležitější, hře na klavír. Jeho učitelka jej naučila číst noty v Braillově písmu. Poté, co v patnácti letech školu opustil, hrál na klavír v různých podnicích, zaskakoval také v několika kapelách. Prosadil se nahrávkami, ve kterých spojil gospel se světským blues. Proslavil se v době, která nebyla v USA černochům nakloněna, soud mu dokonce zakázal vystupovat v Georgii, jeho domovském státě. Později se dočkal omluvy a jeho verze písně Georgia On My Mind se stala oficiální hymnou Georgie.
3. Stevie Wonder
Stevland Hardaway Judkins je slepý už od narození. Kromě toho je mimořádně talentovaný a svou první smlouvu podepsal už ve 12 letech. Producenty a hledače talentů ze společnosti Motown Records zaujal především jeho dětský soprán, bez povšimnutí ale nezůstala ani jeho vynikající hra na foukací harmoniku. K jeho proslulosti přispělo úspěšné turné s legendárními Rolling Stones. Je také výtečným hudebním skladatelem a producentem. Mezi světové hvězdy se řadí už pět desetiletí. Do americké Rockenrolové síně slávy byl uveden v roce 1998, prodal více než 70 milionů desek a je držitelem dvou desítek cen Grammy.
4. Jaroslav Ježek
Tmavomodrý, takový byl svět skvělého skladatele a hudebníka, tvořivého spolupracovníka Voskovce a Wericha v Osvobozeném divadle Jaroslava Ježka. Obě jeho oči byly zasaženy šedým zákalem a po neúspěšné operaci na jedno oko oslepl úplně, na druhé viděl hodně špatně. Navíc byl následkem spály nedoslýchavý. Přesto se nepřestával věnovat hudbě, začal se učit hře na klavír a nastoupil na konzervatoř. Skládal nejen pro divadlo, ale i pro film. Začátkem roku 1939 emigroval do USA, kde o tři roky později zemřel na chronické ledvinové onemocnění. Bylo mu pouhých 35 let.
A zde si můžete přečíst, proč jsou poslední klipy Queen s Freddiem Mercurym černobílé.