1. Soutěž založena jako obdoba Davis Cupu
Kdo sleduje sportovní dění, tak ví, že v sobotu a neděli se bude hrát finále již 56. ročníku nejslavnější mezinárodní ženské týmové soutěže. Vůbec poprvé se turnaj odehrál v roce 1963, kdy byla soutěž založena pod názvem Federation Cup (Pohár federace). Mělo se jednat o obdobu již zaběhnutého mužského Davis Cupu. Ve zmíněném roce se oslavovalo 50. výročí založení Mezinárodní tenisové federace a tohle byl docela pěkný dárek.
2. Revoluční rok 1995
Název Fed Cup se pak užívá do roku 1995. Tento rok znamenal pro soutěž řadu převratných změn a vše bylo dotaženo do podoby, jakou v podstatě známe dnes. Místo hraní turnaje na neutrálním hřišti se utkání světových skupin odehrávala vždy na kurtech v zemi jednoho ze soupeřů.
3. Dvě světové skupiny
V roce 1995 byly týmy rozděleny do dvou světových skupin po osmi týmech. Později se herní formát několikrát měnil, ale nakonec byl zase obnoven systém dvou světových skupin po osmi týmech. Aktuálně jsou ve hře revoluční změny, ke kterým by pravděpodobně mělo dojít od sezony 2020. Právě na víkendovém finále v Praze se mají sjet špičky Mezinárodní tenisové federace a bude se jednat o budoucnosti soutěže. Čeští funkcionáři mají strach, aby to s tímto u nás populárním turnajem nedopadlo jako s Davis Cupem, jehož podoba se změnila k nepoznání. Více se dozvíme už brzy.
4. Našim tenistkám se ve Fed Cupu daří
Našim hráčkám se v tomto turnaji mimořádně daří. Není pochyb, že máme tenistky na světové úrovni. Vždycky jsme měli. Už za éry Československa se našim tenistkám dařilo. První titul vybojovaly v roce 1975, další pak v letech 1983, 1984, 1985 a 1988. A daří se i aktuálně. Za posledních 8 let se Česky prodraly do finále celkem šestkrát. A jak si pak vedly v boji o titul? Ani jednou neprohrály a finálovou účast, tak přetavily v titul v letech 2011, 2012, 2014, 2015 a 2016 – uvidíme, jak se bude dařit letos!
5. Sběratelky trofejí
Kdo má nejvíce trofejí? Ano, Američanky. Proto to o víkendu bude hodně zajímavé klání. Američanky mají na svém kontě už celkem 18 trofejí. Navíc se jim podařilo něco fenomenálního, když v letech 1976 – 1982 soutěž ovládly 7x za sebou. S Češkami se utkaly zatím 12x a z toho prohrály pouze 2x.
6. Nejstarší a nejmladší hráčka
Nejstarší hráčkou, která se do této soutěže zapojila, byla Gill Butterfieldová z Bermud. Svůj zápas odehrála ve věku 52 let. Nejmladší hráčce, Denise Panagopoulové bylo pouhých 12 let. Dnes je věkový limit pro vstup na kurty 14 let.
7. Nejdelší zápas
Tenis čas od času nabídne dlouhý litý boj. Vůbec k nejdelšímu zápas došlo v roce 1997 mezi týmy Francie. Třetí set se hrál na neuvěřitelných 32 gemů a skončil 17:15 ve prospěch Francie.
A zde vzpomíka na Davis Cup. Tak nám zabili Davis Cup: reforma populárního tenisového klání změní turnaj k nepoznání a naštvala úplně všechny.