fb pixel
Vyhledávání

Ani žena, ani muž: Nizozemsko vydalo poprvé v historii pas pro třetí pohlaví

Zdroj: profimedia.cz

Čekání na pas se může někdy pěkně protáhnout. Málokdo však čeká tak dlouho jako Leonne Zeegers, která se někdy cítí jako žena, někdy jako muž a jindy jako ani jedno. Je zkrátka osobou třetího pohlaví, jejíž existenci nizozemští zákonodárci uznali po dvouletém soudním procesu. A minulý týden vydalo Nizozemsko svůj historicky první genderově neutrální pas, ve kterém je v kolonce pohlaví uvedeno X.

Václav Roman
Václav Roman 23.10.2018, 13:29

Uznání třetí pohlavní identity

Ne všichni mají jasno, jestli se cítí jako muž nebo jako žena. Dvojpohlavnost je vzácná anomálie, o které se ale čím dál více mluví. Například v roce 2013 přijala Austrálie jako první země světa zákon, že kvůli tomu nemůže být nikdo diskriminován. Ostatně australské úřady, byly vůbec první, které vydaly pas, v němž bylo pohlaví označeno písmenem X. Tímto pasem disponuje Alex MacFarlane od roku 2003.

Genderově neutrální pasy mohou mít od loňského roku též občané Kanady. Podobné pasy mají i občané Německa. Naopak třeba ve Velké Británii soudy stížnosti týkající se diskriminace třetího pohlaví neuznaly a úřady tak zde nemusí genderově neutrální dokumenty vydávat. V Nizozemsku dopadl soud naštěstí pro Leonne Zeegers a jí/jemu podobné dobře.

Leonne Zeegers přišla na svět jako dvojpohlavní, ale rodiče nepřistoupili na operaci a vychovávali své dítě jako chlapce, jako muž byl označen i v rodném listě. Stále se však cítil být více ženou, v roce 2001 podstoupil chirurgický zákrok a od té doby je žena. I přesto se však jako žena necítí. Během soudního procesu, který se vlekl dva roky, bylo rozhodnuto, že se nemusí identifikovat s žádným pohlavím, čímž byla vlastně právně uznána existence třetího pohlaví. Později soud také rozhodl, že mají právo být označovány jako osoby třetího pohlaví na oficiálních dokumentech a tedy i pasech.

Leonne Zeegers musel soudu dodat mnoho důkazů, včetně fotografií svého těla, ale uspěl a pas, kde je v kolonce pohlaví X, dostal. Bude však lepší, když s ním nebude cestovat do zemí, které nejsou osobám třetího pohlaví nakloněny. Problémy by mohly vzniknout třeba na Jamajce nebo v Ugandě.

Proti tzv. transgenderovým osobám brojí také v USA. List The New York Times přinesl informaci, že americké ministerstvo zdravotnictví chystá novou definici pohlaví. Pohlaví má být nezměnitelný biologický stav, který je určený podobou pohlavních orgánů při narození jedince. Není to první výpad vlády prezidenta Donalda Trumpa proti osobám se změněným pohlavím, dříve například chtěli zabránit jejich vstupu do armády.

A zde se můžete podívat, koho prezident Zeman vyznamená.

Podobné články

Doporučujeme

Další články