Vypravěč z vězení
James byl synem důstojníka britského Královského námořnictva, a tak není divu, že dětství a chlapecká léta prožil na různých základnách impéria, nad nímž (alespoň tehdy) slunce nikdy nezapadalo. Když vypukla vřava druhé světové války, přihlásil se mladý James do britské armády. Dostal se do Královského dělostřelectva a byl vyslán do Malajsie bojovat proti Japoncům. Padl však do zajetí a skončil nakonec ve vězení Changi v Singapuru.
Zážitky z pobytu v zajateckých táborech přetavil do své literární prvotiny, kterou byl román Král Krysa. Dílo z roku 1962 líčí boj válečných zajatců z Austrálie, Británie a Spojených států amerických v japonském zajateckém táboře. Autor zde vystupuje pod alter egem Peter Marlowe. Na stránkách Krále Krysy má co říct, vždyť v popisovaném táboře strávil tři roky. Kvůli tomu je popisované dění velmi autentické. Zajatci jsou za sebemenší výhodu ochotni udělat prakticky cokoliv.
Asijská sága
Japonsku se věnuje i další autorova kniha, která vyšla o třináct let později. Jmenuje se Šógun a je první z cyklu šesti románů tzv. Asijské ságy. I přes špatnou zkušenost s japonskými vězniteli líčí tuto zemi v pozitivním světle. Asie Clavella fascinovala, a tak se i jeho další romány odehrávají na tomto kontinentu. Některé z nich jistě znáte i z filmového plátna. A pokud ne, nejznámější zfilmované Clavellovy knihy a jeho myšlenky si můžete připomenout v následující galerii:
A zde si přečtěte o úchylném vychovateli, který tajně vraždil přes 20 let.