Pošta bez pošty
Návštěvu pošty je vhodné nechat na dobu, kdy nespěcháte, případně si na ni vzít půlden ddovolené. Když dorazíte na pobočku a čeká tu málo lidí, ještě nejásejte. Zákazník před vámi si pravděpodobně začne vybírat z portfolia pošty, které je v současné době hodně pestré. A nezačne-li si vybírat sám od sebe, bude k tomu donucen osobou na přepážce, (ostýcháme se napsat) poštovní úřednicí, protože nabízí skoro všechno a poštovní služby zůstávají tak nějak stranou.
Vůbec nejhorší je, když si člověk před vámi začne vybírat losy a hledá ty zaručeně výherní. Buď se chce stát super rentiérem, nebo najít černou perlu. Nejlépe však oboje dohromady. Poštovní okénka obložená losy... ono je to celé dobře promyšlené. Lidé si přece na poštu chodí vybírat peníze, případně jdou platit a většinou jim zůstanou nějaké drobné, tak proč nezkusit štěstí?
Dalším nešvarem jsou tzv. neviditelní poštovní doručovatelé. Celý den jste doma, a když se jdete podívat do schránky, tak tam na vás čeká lísteček se vzkazem „adresát nezastižen“. Vy se pak musíte trmácet ve vyznačených hodinách na poštu. Doručovatel vás pravděpodobně nechtěl rušit. Nebo je to stydlín. Nebo máte rozbitý zvonek. Buď jak buď, na poštu se musíte dostavit co nejdříve, protože zásilka tam nebude uložena věčně. To taky naštve. Ale pro poštu dobře, půjdete na pobočku a třeba si koupíte los!
Minulost poštovnictví
Ale nechme kritiky a pojďme si k tomu významnému pošťáckému dni připomenout, kde se tato služba vzala. Lidé měli potřebu komunikovat už odedávna a poštovnictví sehrálo v historii lidstva nemalou roli. Jednou z prvních šířených informací byly pravděpodobně zprávy o lovu.
Vznik prvních poštovních služeb můžeme vysledovat až do starověku. Tehdy však byly spíše výsadou panovníků a sloužily k řešení státnických záležitostí. Ostatně obyčejní lidé ještě nejezdili na dovolené, tak neměli tendence posílat pozdravy od moře.
Rychlost doručení zprávy závisela na hbitosti nohou poslů, poštovními doručovateli bývali dříve otroci. Zapojením koňů se vše výrazně urychlilo. K navýšení objemu přepravených zpráv došlo s vynálezem kola a s vybudováním prvních cest.
K největšímu rozmachu poštovnictví došlo v období mocného římského impéria, a to především díky tomu, že zde byla vybudována rozsáhlá síť silnic. Punc organizovanosti dal poštovnictví první z římských císařů Augustus. Mimo jiné nechal zřídit síť poštovních stanic, mezi kterými se nacházely menší stanice, kde bylo možné přepřáhnout koně. Lepší komunikace mezi hlavním městem a provinciemi znamenala rozkvět obchodu.
Středověk se vyznačuje všeobecným úpadkem, poštovnictví nevyjímaje. Později však došlo k nápravě a poštovnictví těžilo z výdobytků vědecko-technické revoluce. Toto odvětví dokázalo využí k přepravě zásilek ty aktuálně nejmodernější vynálezy a technologie. Ať už to byla železnice, letecká pošta, telegram nebo potrubní pošta. Pošta uměla jít prostě z dobou.
Je tak skoro s podivem, že dnes jí to tolik nejde a kurýrní služby tu Českou předčí skoro ve všem. Jako by zaspala vstup do 21. století a snažila se to dohnat přehnanou snahou a nabízet všechno. A budoucnost? Poště konkurují i nové komunikační kanály, třeba sociální sítě. Bez další aktualizace portfolia služeb to zkrátka nepůjde.
A zde si přečtě o 6 zajímavostí o největší pochoutce všech dob - o čokoládě.