Letošní Den architektury se bude snažit připomenout výročí 100 let od založení Československa, což znamená, že se účastníci festivalu mohou těšit na architektonické stavby ve stylech jako je kubismus, purismu, funkcionalismus nebo národní styl. Těšte se tedy na to nejlepší, co v Česku vzniklo za poslední století. Součástí festivalu jsou workshopy, přednášky, projekce, výstavy i architektonické přednášky. Zde je 7 měst s nejzajímavějším programem.
1. Karlovy Vary – Od nádraží k vřídlu – Změna času
Dne 28. září od 10:30 proběhne procházka vedená historikem architektury Lubomírem Zemanem, která bude zaměřena na nejzajímavější architektonické počiny ve městě za posledních sto let. Součástí procházky bude i problematika nové budovy Horního nádraží z roku 2017 nebo Vřídelní kolonády architekta Jaroslava Otruby z roku 1975.
2. Pardubice – Objev město / Offcity trip s Eposem 257
Výrazná osobnost streetartové scény v Čechách, umělec Epos 257, vás provede desátým největším městem v Česku v rámci architektonické procházky. Prozkoumejte veřejný prostor tohoto města neotřelým způsobem společně s Eposem 257. Takže si 28. září s časem od 14 hodin zapište do kalendáře.
3. Zlín – Bez práce... není kultura – Změna času
Procházka po Zlíně, která se odehraje 28. září ve 13 hodin, slibuje zkoumání veřejných budov společně s kurátorkou architektury Karolínou Juřicovou, která představí stavby ze 30. let minulého století. A jelikož jsme ve Zlíně, tak téma Baťa rozhodně nebude chybět.
4. Olomouc za první republiky
Společně s historičkami umění Klárou Jeništovou a Martinou Mertovou se společně projdete po Olomouci a její architektuře po vzniku Československa. Těšit se můžete například na návštěvu staveb jako Sokolovny, bývalého Okresního úřadu nebo Ředitelství státních drah. Sraz je sobotu 29. září v 10 hodin.
5. Liberec meziválečný – změna místa
Podle názvu pravděpodobně tušíte čím se bude architektonická procházka v Liberci zaobírat. Meziválečná architektura města Liberec zahrnuje soubor veřejných staveb, které nalezneme v samotném centru města. V kalendáři si zakroužkujte 29. září od 14 hodin na Soukenném náměstí.
6. České Budějovice – Umění veřejného prostoru
Architektonická procházka vedená šéfredaktorem ERA21 Filipem Jandou bude zaměřena na umění ve veřejném prostoru v Českých budějovicích. Sraz je 29. září U Samsovy kašny na náměstí Přemysla Otakara II.
7. Praha – mezi dvěma nádražími
Historická architektonická procházka, která se bude zaměřovat na dobu, kdy začaly jezdit první vlaky. Těšit se můžete na historická fakta, která vedla ke vzniku železničního provozu, významné osobnosti té doby nebo architektonické zajímavosti. Začíná se na Masarykově nádraží a končí na hlavním nádraží. Na tuto akci je nutné si udělat rezervaci. Akce vypukne 28. září od 14 hodin.
A zde si přečtete o konci legendární pražské čítární Unijazz.