Hasiči vyjíždí denně k velkému počtu případů a jejich patron svatý Florián má hodně na pilno. Přitom jsou požáry mnohdy dílem nedbalosti a kdyby člověk trochu přemýšlel, tak by jim šlo předejít. Varování a rady, jak se chovat, přináší nejen samotní hasiči, ale i některé krajské úřady.
Desatero manipulace s ohněm
1. Odložte zakládání ohně k opékání a grilování, než současná sucha pominou. Pokud nechcete s grilováním čekat, až naprší a uschne, pak použijte gril elektrický.
2. Nekuřte v přírodě. Zejména pak ne v lese. Ani vysoké teploty a sucho neodradí mnoho lidí od odhazování nedopalků cigaret.
3. Ve volné přírodě v žádném případě nemanipulujte s otevřeným ohněm. Nedoporučují se ani přenosné vařiče.
4. Nezapalujte vysušené louky.
5. Nepalte zahradní odpad, ani jiný odpad.
6. Pozor při práci s kotoučovou rozbrušovačkou (flexou). Při práci s ní létají jiskry, které mohou zapálit kde co. Mějte při ruce alespoň práškový hasící přístroj a kyblík s vodou.
7. Rovněž si dávejte bedlivý pozor při práci s autogenem či obloukovou svářečkou.
8. Nebezpečné jsou v současné době i ohňové show a vystoupení fakírů. Pokud už k takovému vystoupení dojde, pořadatel by měl mít po ruce dostatek hasících prostředků.
9. Prověřte palivový systém vozidla. V Zubrnicích na Ústecku vzplálo pole od hořícího mikrobusu. Požár zaměstnal tři hasičské jednotky. Vozidlo dle vyšetřovatelů začalo hořet kvůli závadě na palivovém systému.
10. Pokud máte lokomotivu, prověřte, zda nemá zablokované kolo. Právě jiskry od zablokovaného kola lokomotivy totiž způsobily podél trati z Lovosic do Ústí nad Labem rozsáhlý požár, na jehož likvidaci se podílelo bezmála 30 hasičských jednotek.
A zde si přečtěte 8 zajímavostí o zítřejším zatmění Měsíce: potrvá 143 minut a nejlépe ho uvidíte ve 22:22.