1. SSRI
Zkratka SSRI je výraz pro Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu. Jedná o nejčastěji předepisované léky na deprese – patří sem třeba Prozac nebo Zoloft. Tento druh antidepresiv zvyšuje množství serotoninu v těle. Serotonin je hormon, který pozitivně ovlivňuje náladu. Vedlejším účinkem při užívání SSRI antidpresiv patří například ztráta motivace a libida, apatie, nevolnosti a živé noční můry.
Produkci serotoninu v těle lze zvýšit ale i přírodní cestou, základem je dostatečný spánek, cvičení a procházky na slunci. Serotonin je obsažen v aminokyselině tryptofanu, který je obsažen v potravinách jako jsou vejce, sýr, ananas, losos nebo ořechy, dá se pořídit také ve formě tablet.
2. SARI
Antidepresiva 3. generace. Pod touto zkratkou se skrývá kategorie serotoninových antagonistů a inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu. Antidepresiva tohoto typu se využívají při léčbě deprese, která je spojená s úzkostí a nespavostí. Jedná se o takzvaná duální antidepresiva, která blokují zpětné vychytávání serotoninu a blokují serotoninové receptory, ty jsou zodpovědné za nespavost a sexuální dysfunkci. Své uplatnění si našla u sexuálně aktivních pacientů. Fungují totiž na bázi opětovného zvyšování účinků serotoninu. Jediným zástupcem této skupiny je trazodon, účinná látka, kterou obsahuje lék Trittico. Mezi nežádoucí účinky skupiny SARI patří sucho v ústech a závratě, hrozí častější ortostatická hypotenze, což znamená snížení tlaku, když se z lehu postavíte.
3. NRI a SNRI
NRI Zvyšují koncentraci a pozitivní motivaci a uživatele povzbuzují, jelikož zvyšují množství noradrenalinu v centrálním nervovém systému. Pro uživatele tedy působí spíše stimulačně. Zároveň však mohou zvyšovat krevní tlak. U dětí se používá k léčbě ADHD. SRNI jsou považována za novější formu antidepresiv tohoto typu, patří do 4. generace antidepresiv. Spadají sem například léky Velaxin nebo Argofan.
4. IMAO
Nebo taky MAOI. V případě, že selžou SSRI, se předepisují tyto silná antidepresiva, která mají za úkol zabránit odbourávání neurotransmiterům dopaminu, noradrenalinu a serotoninu. Tyto druhy antidepresiv mohou mít spoustu nežádoucích účinků v kombinaci s jinými léky nebo dokonce některým jídlem, a proto se k jejich užívání musí přistupovat velice opatrně. Jsou nebezpečné v kombinaci s alkoholem, drogou MDMA, ale i s některými sýry, druhy ovoce nebo sójou. Patří sem lék Nardil, který je ale v ČR nedostupný.
5. Tricyklická antidepresiva
Jedná se o nejstarší typ léků proti depresím, řadí se sem například Amitriptylin, Anafranil, zvláštním členem je Coaxil, který funguje na trochu jiném principu, než ostatní prášky z této kategorie. Tricyklická antidepresiva se dnes používají až po selhání léků novějších generací, tedy u opravdu těžkých případů. Mají totiž velkou řadu vedlejších účinků; zvýšený tep, rozostřené vidění nebo zmatenost.
A zde čtěte, že je každý jedenáctý Čech závislý na lécích.