fb pixel Darda pro ledviny či změna chování: Každý jedenáctý Čech je závislý na lécích. Co s tělem dlouhodobé zobání prášků dělá? – G.cz
Vyhledávání

Darda pro ledviny či změna chování: Každý jedenáctý Čech je závislý na lécích. Co s tělem dlouhodobé zobání prášků dělá?

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Dle nejnovějších statistických údajů se ukazuje, že v České republice je na antidepresivech a podobných lécích závislých zhruba 900 tisíc Čechů, což znamená, že zhruba každý jedenáctý z nás pravidelně pojídá nějaké léky. A je jedno, jestli na nespavost, úzkosti, bolesti nebo deprese. Na těchto lécích bohužel vzniká postupem času závislost, které se lidé velmi těžce zbavují. Tyto léky navíc člověka mohou zničit po psychické i fyzické stránce. Zde je 5 důvodů, proč bychom se měli vyhýbat nadužívání léků.

Martin Miko
Martin Miko 2.5.2018, 08:37

1. Rychlá a silná závislost

V případě pravidelného a dlouhodobého užívání léků nastává poměrně rychlá závislost stejně jako na drogách. To se týká především léků na spaní a bolest. Co se týče prášků na spaní, tak v závislosti vévodí hlavně hypnotika. V minulosti se používaly léky, které obsahovaly barbituráty. Ty zmiňovanou závislost způsobují nejsilněji.

2. Dávají zabrat hned několika orgánům

Nadměrné a dlouhodobé užívání léků proti bolesti znamená především obrovský nápor na ledviny. Ty mohou nenávratně zničit analgetika. Zároveň prášky ničí i játra, slinivku a po dlouhodobějším užívání poškozují mozek. Při pěti prášcích denně už je vaše tělo toxikováno a je doporučena detoxikace.

3. Po dvoudenní špatné náladě vám předepíše léky téměř každý doktor

V mnohých případech se děje to, že lidé, kteří mají špatnou náladu, jsou ve stresu či se jim nedaří v osobním nebo pracovním životě, se rozhodnou, že zajdou k doktorovi a nechají si předepsat nějaké utlumováky proti stresu. Užívání léků v těchto případech nemusí být vždy nutné, a zdravým lidem mohou naopak uškodit. Některé druhy depresí totiž nelze léčit antidepresivy. Navíc se u lidí mohou dostavit vedlejší účinky a celý jejich stav se může ještě zhoršit.

4. Existuje víc způsobů, jak řešit své problémy

Běžné problémy jako jsou poruchy spánku, smutek, pocit nenaplnění nebo vztahy lidé řeší dost často tím, že do sebe naperou léky, které si nechají předepsat od doktora. Léky sice mají pomáhat se se situací lépe vyrovnat, ale lidé by zároveň měli mít zájem na tom řešit příčiny svých problémů, aby se mohli v blízké budoucnosti obejít bez léků. A fungovat s čistou hlavou.

5. Mohou způsobit změnu chování

Jedná-li se o antidepresiva, tak by se jejich užívání měla spojovat s terapiemi a sezeními u psychologa. Berete-li antidepresiva, tak to samozřejmě neznamená, že jste šílenec nebo že trpíte vážnou duševní chorobou. Na druhou stranu je to v podstatě podobné jako s drogami. Když berete antidepresiva, tak je vše v pohodě. Změnu chování může způsobit až vysazení léků.

A zde je žebříček zemí, ve kterých se nejvíce užívají antidepresiva.

Podobné články

Doporučujeme

Další články