Durov vs. Putin
Třiatřicetiletý podnikatel Pavel Durov, provozující komunikační síť Telegram, se pustil do válčení s Putinovými úřady. Ruští vyšetřovatelé chtěli po šéfovi východní obdoby WhatsAppu šifrovací klíče, ten jim je ale vydat odmítl. Coby odveta za vzpurnost následoval rychlý zákrok dozorové agentury Roskomnadzor, která začala blokovat IP adresy. A protože Telegram používá infrastrukturu Googlu a dalších velkých poskytovatelů, číslo blokovaných adres se rychle přehouplo přes 15 milionů (některé zdroje aktuálně uvádějí už 17 milionů).
Telegram ovšem celosvětově používá asi 200 milionů lidí, a tak se Durov nechal slyšet, že jde o minimální zásah. Zároveň slíbil, že věnuje bitcoiny v hodnotě milionů dolarů každé firmě či nadšenci, který se rozhodne mu v bitvě proti ruské cenzuře a justici pomoci a rozjede anonymní VPN (virtuální privátní síť) server, které budou moci uživatelé Telegramu využívat.
Ruský Forbes odhaduje Durovův majetek n asi 1,7 miliardy dolarů. Je považován za nejvlivnějšího ruského internetového byznysmena a přezdívá se mu „ruský Zuckerberg“, protože ještě před Telegramem založil a vedl východní obdobu Facebooku zvanou VKontaktě. Protože už tehdy odmítal blokovat stránky opozice a spolupracovat s úřady, byl podle vlastních slov donucen k prodeji svého podílu. Posléze Rusko opustil, Telegram nyní formálně funguje z Londýna.
A tady 5 obskurních ruských kapel, které si pro jejich bizarnost zamilujete.