Co je to ten novičok?
Novičok sem. Novičok tam. Pokaždé když otevřete noviny, tak ho do vás někdo cpe. Novičok je řada typů nervově paralytických látek, které se rozdělují do 4 skupin. Tři z nich jsou v tekuté formě a ta čtvrtá ve formě prášku. Tato binární chemická zbraň byla vvyvíjena na území Uzbecké sovětské socialistické republiky v rámci tajného vojenského programu Sovětského svazu, který je znám pod označením Foliant.
Pracovalo se na něm ve Státním vědecko-výzkumném ústavu organické chemie a technologie pod vedením Pjotra Kirpičova. Ačkoliv vývoj na této chemické zbrani započal už v 70. letech, postupně pokračoval až do začátku let devadesátých. Výroba novičoku probíhala ve městě Volsk a v roce 1972 získala označení A-230, což byl první výrobený druh chemické zbraně. O čtyři roky později vznikly další dva typy novičoku a poslední z nich v roce 1980. Na základě chemického složení novičoku vzniklo v následujících letech mnoho dalších chemických zbraní pro specifické účely a v různém skupenství.
Sovětský svaz si dal za cíl vytvořit chemickou zbraň, která by měla splnit tyto čtyři cíle. Prvním z nich bylo, aby nebyla zjistitelná za pomoci chemických detekčních zařízení NATO. Dalším cílem bylo, aby chemická zbraň dokázala překonat ochranné pomůcky NATO a aby bylo umožněna bezpečná manipulace s ní. Cílem bylo i obejít seznam zakázaných chemických sloučenin z mezinárodní smlouvy s názvem Úmluva o zákazu vývoje, výroby, hromadění zásob a použití chemických zbraní a jejich zničení. Všechny tyto cíle se prý podařilo splnit.
1 miligram novičoku vás dokáže zabít
Novičok patří mezi nejvíce smrtící nervové zbraně, které kdy byly vyvinuty, a údajně je xkrát účinnější než bojová chemická látka XV, která je smrtelná při vdechnutí 1 mg nebo 10 mg absorpcí pokožkou. Osoba, která se dostane do kontaktu s novičokem, začne okamžitě zvracet a dostane se do silných křečí, které mohou dotyčnému i polámat kosti. Poté nastaně velice rychlá smrt.
Látka novičok naštěstí nikdy nebyla použita ve válce, avšak jsou známé případy, kdy při kontaktu s ním lidé zemřeli. Poprvé se tak stalo v roce 1987, kdy byl otráven vědec Andrej Železňakov kvůli špatně odvětrané laboratoři. Otrávený vědec musel vypít čaj, který vyzvracel, a poté mu byla poskytnuta protilátka. O několik chvil později však zkolaboval. Život mu zachránila látka atropin. Po pěti letech však na následky otravy stejně zemřel, jelikož mu novičok poleptal nervovou soustavu. V roce 1995 zemřel na otravu novičokem ruský bankéř Ivan Kivilidi spolu se svou sekretářkou.
A zde je 6 českých vynálezů, které změnily svět.