Minimální mzda je nejdražší pro zaměstnavatele
V případě, že by mzda v roce 2019 byla zvýšena na 13 700 korun čistého, tak byste v pozici zaměstnavatele za takového zaměstnance zaplatili zhruba 22 650 korun, což pro vás znamená, že celkem odvedete skoro 9 tisíc korun. Není se pak čemu divit, když zaměstnanci sami od sebe požadují od zaměstnavatele, že chtějí pracovat na švarcsystém. Pak budou platit sociální a zdravotní pojištění a ušetří měsíčně 5 tisíc, což je 60 tisíc ročně. Ano, je to porušování zákona, ale stát bohužel není dobrý hospodář a tímhle krokem mu to dávají lidé jasně najevo. Navíc nesmíme zapomínat na to, že žijeme v Čechách, takže i v roce 2018 věřte tomu, že spousta lidí pracuje za minimální mzdu pouze „na oko“ a zbytek dostává bokem do kapsy. Tyto praktiky se nedějí jen v pohostinství, ale i v dalších oborech, kde byste to nečekali.
Z pozice zaměstnavatele se vyplatí, když raději najme dva brigádníky než jednoho zaměstnance. I co se týče administrativy, finanční náročnosti a dalších povinností, je to pro něj daleko výhodnější, než s někým řešit pracovní poměr. Spousta lidí, kteří podnikají, vám s rukou na srdci upřímně poví, že by zaměstnance nikdy nechtěli, protože to jen přináší starosti. Raději si najmou externistu na IČO nebo brigádníka.
Růst mzdy brzdí odvody za zaměstnance
Ano, požadavek na zvýšení mzdy se vzhledem ke zlepšující se ekonomické situaci nijak nevymyká momentální situaci. Vše se zdražilo, tudíž by i lidé měli dostávat víc peněz. Zaměstnavatelé by rádi v těchto dobrých časech zvyšovali mzdu, ale když ji chtějí zvýšit o 2 tisíce, tak samozřejmě zjistí, že je to bude stát mnohem více, jelikož se navýší pojištění, daně i odvody.
Anketa
Jak stíháte své příchody do práce?
Zvyšování minimální mzdy s sebou však nese další faktory, které odboráři nevidí. K některým z těchto faktorům už v podstatě dochází. Například požadavek na vyšší mzdy vede k tomu, že firmy hledají své zaměstnance v zemích, kde jsou nižší požadavky na mzdy. Dle studie VŠE prý zvyšování minimální mzdy poškozuje nejčastěji právě osoby, kteří ji pobírají, jelikož zaměstnavatelé kvůli tomuto zvyšování musí zkracovat úvazky nebo propouštět, protože se to zkrátka nevyplatí.
Takže není pravda vše, co říká váš odborář. Podívejte se na to i z druhé strany úhlu a možná vám dojde, proč jsou některé věci nastaveny tak, jak jsou.
A zde si přečtete o historii švarcsystému.