fb pixel
Vyhledávání

Forman, Svěrák, Dvořáková: tito Češi během let zanechali výrazný otisk na naleštěných amerických Oscarech

Ivan Jandl je jediným hercem českého původu, který dostal Oscara. Ve filmu Poznamenaní hrál v jedenácti letech. Marie Dvořáková je teprve druhou českou režisérkou, která dostala tzv. studentského Oscara. Bylo to za film Kdo je kdo v mykologii. Kolja je klasika a absolutní srdcovka. Snímek zcela oprávněně získal sošku na nejlepší zahraniční film roku 1996. Miloš Forman je z hlediska Oscarů nejúspěšnějším českým tvůrcem. Za režii byl nominován třikrát, dvakrát zvítězil. + DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

4. března proběhne jubilejní 90. ročník předávání cen Americké filmové akademie. Oscaři mají punc echt hollywoodského pozlátka, přesto oceňují i zahraniční snímky a tvůrce. Češi, leč národ malý, se za ty dekády na prestižních cenách také výrazně podepsali...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 4.3.2018, 19:32

Nejlepší filmy

V z našeho pohledu hlavní kategorii, tedy v kategorii nejlepší zahraniční film, Češi zabodovali celkem třikrát. Poprvé to bylo v roce 1965, kdy zvítězil snímek Jána Kadára a Elmara Klose Obchod na Korse. O tři roky později bodovaly Menzelovy Ostře sledované vlaky, pak dlouho, dlouho nic, až v polovině 90. let uhranul Svěrákův Kolja.

Hrdé nominace

Získat plešatého zlatého muže bez tváře je sice super, už jen dostat se mezi nominované je ale cool, rozhodně pro tak malou zemi jako Česká republika. V tomhle směru jsme na Oscarech poměrně úspěšní; cenu na dosah měly třeba takové srdcovky jako Lásky jedné plavovlásky, Hoří, má panenko, Obecná škola nebo Musíme si pomáhat.

Pan režisér

Že Češi jsou skvělí režiséři, to dlouhé roky dokazuje Miloš Forman. Sice trvale žije v USA, ale rodnou vlast nikdy tak úplně nezavrhnul, on totiž původně emigrovat nechtěl, nic jiného mu ale nezbylo. Na sošku za svou práci byl nominován celkem třikrát; v roce 1976 za Přelet nad kukaččím hnízdem, pak v roce 1985 za Amadea a nakonec roku 1996 za snímek Lid vs. Larry Flint. První dvě nominace proměnil.

Studentští Oscaři

Tzv. Studentský Oscar je ocenění, které Akademie od roku 1973 uděluje začínajícím filmařům. Prvním Čechem, který jej obdržel, byl Jan Svěrák, získal ho za nesmrtelné Ropáky v roce 1989. Pak se našincům tato záležitost, neméně prestižní než Oscar "plnohodnotný", dlouho vyhýbala. Zlomit to dokázala režisérka Marie Dvořáková teprve v roce 2017. Cenu dostal její krátký film Kdo je kdo v mykologii. Ten vypráví příběh hudebníka, který se po večírku probudí v bytě porostlém svůdnou plísní, která ho láká, aby objevil taje ženského těla a erotiky.

Jeden jediný

Českých herců se na Oscary mnoho nedostalo, ten jeden, který ano, byl ovšem velmi speciální. Tehdy teprve jedenáctiletý Ivan Jandl získal speciálně upravenou miniaturní verzi Oscara za americko-švýcarský film Poznamenaní. Ten stavěl na silném základu, věnoval se totiž dětem, které byly během druhé světové války zavlečeny do Německa na převýchovu. Jakým způsobem se pak vraceli ke své skutečné rodině? Právě to snímek řešil. Komparzní role navíc dostaly děti, které tento osud skutečně zkusily.

A tady se podívejte, jaké snímky jsou letos nominovány na nejlepší film.

Podobné články

Doporučujeme

Další články