1. Podle skutečných událostí...
A tím teď nemyslíme válku v Koreji. Velká část příběhů a zápletek, kterým se už po generace smějeme, je založena na vzpomínkách skutečných vojáků, vojenských lékařů a sester. Scenáristé je pečlivě sbírali a vybírali takové, které hrály na city a zároveň měly komediální potenciál. Některé historky prý byly ale tak šílené, že je museli trochu upravit, protože by jim nikdo neuvěřil.
2. A se skutečnými vojáky
Věděli jste, že mnoho členů hereckého ansámblu sloužilo v armádě nebo prošlo alespoň základním výcvikem? Platí to například o Jamiem Farrovi, který ztvárnil věčně utíkajícího Klingera. Alan Alda aka Hawkeye strávil rok po škole službou ve Fort Benning. Mike Farrell čili B.J. byl u Marina Corps a Wayne Rogers – Trapper byl navigátorem na válečné lodi.
3. Dva Blakeové, jedna smrt
Před plukovníkem Potterem byl velícím MASHe 4077 nešťastně zesnulý Henry Blake. V původním filmu ho hrál Roger Bowen, v televizním seriálu pak MacLean Stevenson. Oba herci zemřeli na infarkt, navíc jen den od sebe; Stevenson zesnul 15. února a Bowen 16. února 1996. Rodina druhého jmenovaného se bála záměny, a tak s veřejným oznámením o skonu týden počkala.
4. MASH bez Klingera?
Max Klinger a jeho věčná snaha dostat se z armády na paragraf 8... Bez něj by seriál rozhodně nebyl úplný. Tahle postava ale původně měla být jen v jedné epizodě. Vojín Klinger měl být homosexuál s garderóbou inspirovanou skutečnými kousky ze šatníků hvězd jako Judy Garland, Vivien Leigh nebo Betty Grable. Tvůrcům se ale líbil natolik, že z něj udělali stálici.
5. Hlas bez tváře
Určitě si vybavíte hlas, který v MASHi pravidelně zněl z rozhlasu. V češtině patřil Jiřímu Lábusovi, v originále Toddu Sussmanovi. Ten si vyprosil ‚skutečnou‘ hereckou účast alespoň v jedné epizodě – jeho obličej je vidět v díle, v němž do tábora přijede nešťastný voják s velkým nosem a Hawkeye se mu snaží domluvit plastickou operaci. Zavolá svého známého estetického chirurga a za zákrok mu slíbí noc s „Barracudou“, což má být major(ka) Houlihan(ová).
6. Zkáza časová kapsle
V dojemném závěru seriálu jednotlivé postavy vytvoří časovou kapsli - do bedny dají drobnosti, která pro ně něco znamenají, a tu pak zahrabou. Alan Alda po skončení natáčení navrhl, aby totéž udělali herci a ti souhlasili. Bednu zakopali na pozemku, kde se natáčelo, jenže ten společnost za pár let prodala a začalo se na něm stavět. Na bednu narazil náhodný dělník, kterého to moc nenadchlo a prostě ji vyhodil.
A tady 15 zajímavostí o seriálu Hra o trůny.