fb pixel
Vyhledávání

Největší smogová katastrofa v historii: Velký smog v Londýně před 65 lety zabil 12 tisíc lidí

Zdroj: dailymail.co.uk

Před 65 lety se město Londýn ponořilo do husté mlhy. Vzhledem ke snížení teplot lidé více topili uhlím, což přispělo ke vzniku smrtelného smogu. Jedovaté částice v ovzduší vznikly přeměnou oxidu siřičitého na síru a běžná mlha tak postupně obsahovala více a více jedovatých látek, které způsobily těžké zdravotní komplikace 12 tisícům lidí.

Martin Miko
Martin Miko 5.12.2017, 08:48

Smog otrávil 150 tisíc lidí a 12 tisíc jich zabil

5. prosince 1952 byl Londýn zahalen do mlhy, která komplikovala tamním obyvatelům život. Kvůli špatné viditelnosti zažívala doprava kolaps a těžký smog se dostával i do budov, kde narušoval kulturní akce i běžný život obyvatelům Londýna. Ti byli na podobné počasí zvyklí odjakživa, jenže tentokrát se jednalo o jedovatý smog, který postupně zabil 12 tisíc lidí. Za vším stály především zvýšené emise ve vzduchu, jelikož kvůli tehdejší nesnesitelné zimě lidé museli více topit uhlím než obvykle. Navíc veřejná doprava přesedlala z elektrických tramvají na dieselové autobusy, což ovzduší rovněž neprospělo. Do toho mnohé průmyslové podniky spalovaly uhlí, takže se kouř nad Londýnem vznášel takřka nonstop.

Částečky kyseliny sírové zapříčinily smrt zhruba 4 tisícům lidem, většinou šlo o děti, staré lidi a lidi, kteří měli dýchací problémy. Do konce velkého smogu však zemřelo dalších 8 tisíc obyvatel Londýna. Pamětníci si dokonce vybavují, že třetího dne smogu dokonce doprava ustala, jelikož nebylo vůbec vidět.

Čína se se smogem vypořádala po svém

Největší šok nastal až o několik týdnů po ukončení „velkého smogu“, když londýnské nemocnice zveřejnily údaje o počtu mrtvých během této několikadenní atmosférické katastrofy. Celkový počet obětí se vyšplhal na neuvěřitelných 12 tisíc. Hospitalizováno bylo neuvěřitelných 150 tisíc lidí.

Tyto znepokojující informace donutily britské úřady k regulacím, a proto vydaly předpisy omezující používání paliv v průmyslu a pro vytápění domácností, což znečištění vzduchu razantně zmenšilo na přijatelnější hodnoty.

Paradoxní je, že to, co se odehrávalo v roce 1952 v Londýně, se v Číně odehrává dodnes a v pravidelných intervalech. Vědcům se však podařilo zjistit, proč je v Číně síra v ovzduší neutralizována. Velké množství výfukových plynů v kombinaci s nadměrným užíváním umělých hnojiv způsobuje vylučování amoniaku, které síru neutralizují. Smog samozřejmě zůstává škodlivý dál, avšak nemá tak rychlé a smrtící následky jako v případě smogu v Londýně v roce 1952.

A zde si v českých hospodách v roce 2018 nejspíš znovu zakouříme.

Podobné články

Doporučujeme

Další články