Bůček a svíčková musí zvítězit nad veganskou lží a nenávistí
Milovníkům rostlinné stravy se v Praze blýská na horší časy. Tradiční české hodnoty jsou totiž na úkor veganů poměrně značně utlačovány, což se nelíbí mnohým občanům města Prahy. Hlasitých prostestů značné části obyvatelstva si všiml i Magistrát hlavního města Prahy, který v současné době řeší, jak veganské podniky zakázat. Lidem se nelíbí především parodie na tradiční české pokrmy, které jsou vynecháváním živočišných produktů a masa naprosto znehodnocené a urážlivé. Bůček a svíčková by zkrátka i v tomto případě měly zvítězit nad veganskou lží a nenávistí.
„Můj syn mě nedávno pozval do restaurace Kapradí v centru Prahy. Objednal jsem si svíčkovou a místo masa jsem dostal něco, co vypadalo i chutnalo jako kus starý pneumatiky,“ stěžuje si postarší pán v monterkách, zakroutí hlavou a pokračuje v řeči: „Je to urážka naší české gastronomie a beru si to osobně. Za tohle vážně někdo zaplatil? Připadám si podveden a přemýšlím, že na ně pošlu inspekci. Tohle se musí prošetřit.“ Podobné reakce si lze přečíst i v internetových diskuzích a na sociálních sítích.
Tradice a srdeční choroby jsou přece víc než zdraví
V rámci jednání Magistrátu hlavního města Prahy je primárním argumentem, proč zakázat veganské restaurace na území pražské metropole, především podpora české kultury a tradice. Turisté z celého světa do Prahy přece nejezdí na tofu svíčkovou a seitanové výpečky s celozrným knedlíkem, nýbrž na poctivou českou stranu plnou tukem prorostlého, šťavnatého masa. Představme si, jak se asi musí cítit japonský turista, který průvodci přečte, že v Čechách je polévka prdelačka. V restauraci poté dostane ‚tradiční‘ zabijačkovou polévku z červené řepy. Tomu se říká smutný příběh. Těchto případů je v Praze spousta a město se rozhodlo s tím bojovat. Ve společnosti totiž přebývá názor, že tradice mají být nadřazeny zdravému životnímu stylu.
Průzkumy veřejného mínění prokázaly, že Češi budou raději jíst nezdravě, ale tradičně, než aby jedli napodobeniny oblíbených českých jídel. Podobný případ nastal nedávno s českým alkoholickým nápojem „tuzemák“. Evropská unie totiž zjistila, že obsahuje rakovinotvorné látky, a proto hrozí, že bude zakázán. Dle většinového názoru se však ukázalo, že Češi budou raději pít karcinogenní alkohol v tradičním složení, než aby Evropská unie prosadila změnu složení.
Veganská lobby se však na sociálních sítích tvrdě ohrazuje vůči tomuto návrhu. Předseda české veganské asociace vydal stručné oficiální prohlášení, které zahájil větou: „Jsem vegan,“ a poté dále médiím sdělil, že vegani mají stejná práva jako feministky, a proto by k nim měli lidé přistupovat s respektem.
Co si myslíte vy? Zakázali byste v Praze veganské restaurace? Je pro vás důležitější tradice nebo zdravý životní styl? Chleba se sádlem nebo tofu placka s hummusem z červené řepy?
Braňte vaše barokní těla za cenu módních trendů ze západního světa a hlavně to neberte tak vážně. :)
A zde se z poctivých nácků staly internetové nuly.