fb pixel
Vyhledávání

V Česku zapomenutá hollywoodská legenda: nejúspěšnější český herec Herbert Lom by oslavil 100 let

Zdroj: z filmu Růžový panter

Ačkoliv se zdá, že nejúspěšnějším českým hercem ve světové kinematografii je Karel Roden, není tomu tak. Dlouho před ním ve filmu působil pražský rodák Herbert Lom. Ač ho všichni známe z filmů jako Spartakus, Poklad na stříbrném jezeře, Vojna a mír nebo z filmové série Růžový panter, málokdo si uvědomuje, že byl Čechem, a ve své rodné vlasti je tak téměř zapomenut. Včera by Lom oslavil sté narozeniny, a proto si ho pojďme připomenout v dobách jeho největší slávy.

Martin Miko
Martin Miko 12.9.2017, 11:05

V Čechách účinkoval pouze ve 4 filmech

Herbert Lom (celým jménem Herbert Karel Angelo Kuchačevich z Schluderpacheru) se narodil v Praze 11. září 1917 do bohaté židovské hordiny tehdejšího Rakouska-Uherska. Jeho dědeček byl českým hrabětem a své dětství trávil Herbert na jeho panství na Šumavě. Lomův otec byl majitelem tiskárny divadelních programů, kde syn často vypomáhal. Právě zde se v jeho hlavě nejspíše zrodila myšlenka stát se hercem. Po absolvování Německého státního gymnázia v Praze se paradoxně nerozhodl pro studium filmové nebo divadelní fakulty, ale zvolil fakultu filozofickou.

Studium filozofické fakulty ho však v hereckých ambicích nijak nezastavilo. Ve svých 20 letech už si zahrál ve vedlejší roli v romantickém dramatu Žena pod křížem či v komedii Boží mlýny. Ačkoliv si zahrál nejméně ve sto filmech, tak v české produkci natočil během své dlouhé kariéry pouze 4 snímky. Většina filmů, ve kterých hrál, vznikla ve Velké Británii, Hollywoodu a evropských produkcích. Během natáčení filmů se rovněž rozhodl, že si změní jméno, jelikož bylo příliš dlouhé a těžce zapamatovatelné. Příjmení Lom našel jako nejkratší v telefonním seznamu.

Před válkou utekl do Anglie, což mu pomohlo v kariéře

Jelikož byl Herbert Lom židovského původu, musel před 2. světovou válkou emigrovat do Velké Británie, kde našel nejen azyl, ale i životní partnerku. Zpočátku však neuměl vůbec anglicky, což mu situaci velmi ztěžovalo. Na začátku pobytu v Británii během studia angličtiny vykonával podřadná zaměstnání. Později získal stipendium, které mu umožnilo studovat herectví na filmové škole v divadle Old Vic. Ve 40. letech se mu dokonce podařilo navázat spolupráci s rozhlasovým vysíláním BBC, kde pracoval jako hlasatel, který si posluchače podmanil svým hlasem.

Kromě filmu se Lomovi zadařilo i na divadelním poli. Velké úspěchy slavil například v divadle Drury Lance Theatre v Londýně, kde byl obsazen do muzikálu Král a já nebo do oblíbeného komediálního krimi Pět lupičů a stará dáma, kde se proslavil v roli gangstera Louise.

Po válce se v jeho profesním životě začalo blýskat na lepší časy, když získal vedlejší roli v kultovním snímku Válka a mír. Na svou první velkou roli si však musel počkat až do roku 1945, kdy získal roli vyšinutého psychologa ve psychologickém dramatu Sedmý závoj. Tím si předem určil svůj osud hrát záporné postavy. Režiséři a producenti ho tak využili v oblíbených filmech jako Poklad na stříbrném jezeře, Spartakus, Tajuplný ostrov či ve filmu Hrabě Dracula. Jeho nejproslulejší rolí však byla v sériích komedií o Růžovém panterovi, kde ztvárnil komisaře Dreyfuse a stál tak po boku světoznámého herce Petera Sellerse.

Napsal 2 knihy a věnoval se odboji

Kromě svých hereckých aktivit je například i autorem dvou knih. Jednou z nich byl špionážní román pod názvem Enter A Spy z roku 1978 a druhá kniha byl historický román Dr. Guillotin: Bádání excentrického vědce z roku 1992, který se zabývá životem vynálezce gilotiny.

Celkově je Herbert Lom považován za nejslavnějšího českého herce v naší historii, kterého je potřeba si neustále připomínat. On sám se cítil jako Brit, avšak na své české kořeny rozhodně nezapomínal. Českou republiku několikrát navštívil v rámci filmových festivalů ve Zlíně a po revoluci se několikrát podíval i do Prahy. 27. září 2012 však zemřel ve věku 95 let.

A zde je 5 kultovních filmů, ve kterých hraje hlavní roli zákeřná nemoc Alzheimer.

Podobné články

Doporučujeme

Další články