5 kultovních filmů, ve kterých hraje hlavní roli zákeřný „Alzheimer“ – G.cz
Vyhledávání

5 kultovních filmů, ve kterých hraje hlavní roli zákeřný „Alzheimer“

Alzheimer je mnohdy krutější než smrt.
Zdroj: cassavafilms.com

Osobní zkušenost se závažnými nemocemi je prakticky nepřenosná. Existují však umělci, kteří ji dokážou velice naturalisticky uchopit a emotivně zprostředkovat.

Veronika Kratochvílová
Veronika Kratochvílová 11.9.2017, 16:41

Snímek Still Alice režiséra Richarda Glatzera, který sklidil řadu ocenění v čele s Oskarem věnčenou představitelkou hlavní role Juliane Moore, upozornil na nemoc, o které se bohužel začíná mluvit čím dál tím hlasitěji.

Rozhodně však nebyl prvním filmem, který se touto citlivou tematikou hlouběji zabýval.

Tohle je 5 ‚skvělých‘ filmů, ve kterých si hlavní roli také střihl obávaný Alzheimer.

1. Můj vzdálený bratranec (First Cousin Once Removed)

Uznávaný americký dokumentarista Alan Berliner představil v roce 2012 intimní a hluboce lidský portrét svého vzdáleného příbuzného, přítele a životního rádce v jedné osobě. Univerzitní vědec, novinář, básník a překladatel Edwin Honig trpí Alzheimerovou nemocí, která ho připravila o paměť a o vědomí, kdo je on a kdo jsou lidé kolem něj.

Nemocný postupně ztrácí schopnost se sám o sebe postarat, ztrácí přehled o vztazích v rodině. Nepoznává děti ani manželku, neví, co bylo včera. Existuje jen teď.

I když podobných filmů byla natočena celá řada, síla tohoto dokumentu spočívá právě v autenticitě zobrazeného. Profesor Edwin Honig dovolil po dobu dlouhých pěti let svému příbuznému Alanu Berlinerovi, aby prozkoumal stav jeho ‚rozpadajícího‘ se mozku.

2. Daleko od ní (Away from Her)

Debut kanadské herečky a režisérky Sarah Polley z roku 2007 je inspirovaný povídkou Alice Munroo The Bear Came Over the Mountain.

Její příběh vypráví o manželském páru, jehož téměř čtyřicet let pečlivě budovanou intimitu naruší Alzheimerova choroba.

Tiché soužití Fiony a Granta ve srubu uprostřed zasněžené krajiny se rozpadá v okamžiku, kdy stárnoucí, byť stále atraktivní žena, jež trpí množícími se poruchami paměti, dobrovolně odchází do domu s profesionální péčí.

Zlomený Grant se ze dne na den stává pasivním pozorovatelem nové reality, jež obklopuje náhle odcizenou ženu jeho života.

3. Zápisník jedné lásky (The Notebook)

Scénář tohoto místy až kýčovitého amerického romantického dramatu vychází ze stejnojmenné knihy Nicholase Sparkse.

Starý Duke čte v pečovatelském domě romantický milostný příběh ze svého zápisníku starší ženě. Úžasně dojemný příběh nešťastné lásky z mládí se prolne s realitou. Starší žena, které příběh předčítá, je totiž ve skutečnosti jeho láskou Allie, která ale nyní trpí Alzheimerovou chorobou a nepamatuje si nic z událostí, které se zatím v filmu odehrály.

Duke – muž, který ji příběh předčítá – je ve skutečnosti její manžel Noah, ale Allie ho nepoznává.

4. Píseň pro Martina (A Song for Martin)

Když se do sebe houslistka symfonického orchestru Barbara Hartmanová a dirigent a skladatel Martin Fischer bláznivě zamilují, domnívají se, že dostat se k sobě přes rozvodová řízení, odpor svých dětí a množství dalších překážek, bude tou největší zkouškou jejich vztahu.

Po idylických líbánkách v Maroku a přívalech nové tvůrčí energie však přichází další rána. Martin začne postupně trpět nečekanými výpadky paměti a následná diagnóza zní: Alzheimerova choroba.

Nemoc, kterou lze zpomalit, nikoliv však vyléčit, a která postupně zničí lidskou osobnost. Souboj lásky s děsivou chorobou je nerovný, zoufalý a plný bolesti i nového prozření.

5. Iris

Když v roce 2001 uvedl režisér Richard Eyre snímek Iris jako vzpomínku na nonkonformní britskou prozaičku a filosofku irského původu, přišly opět na přetřes nejen její fantaskní romány, ale i silný životní příběh, který ji charakterizoval. Celoživotní partner John Bayley, který s ní byl až do poslední chvíle, sepsal své vzpomínky, které se staly hlavním motivem filmu.

Richard a Iris se setkali jako dva talentovaní mladí pedagogové na proslulé oxfordské univerzitě a přes jejich naprosto protikladné povahy – ona živelná a výstřední charismatická žena, on nesmělý a nenápadný muž – vznikl mimořádný milostný vztah.

Hluboce zamilovaný Bayley velice těžce nesl neuspořádaný bláznivý milostný život Iris, ale zároveň byl stále okouzlován její mimořádnou inteligencí, talentem a vtipem.

A právě on stál při ní i o čtyřicet let později, kdy se právě tyto její vlastnosti začaly nelítostným postupem Alzheimerovy choroby vytrácet a Iris se stala naprosto bezmocnou.

A pokud máte z Alzheimerovy choroby strach, TADY se dočtete 5 smutných faktů, které ji provázejí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články