Už když byl Donald Trump v listopadu loňského roku překvapivě zvolen americkým prezidentem, bylo jasné, že to v pozici 45. hlavy Spojených států nebude mít lehké. Prakticky od prvního dne se proti Trumpovi konaly četné protesty jeho odpůrců požadující jeho odvolání. Po více než půl roce v Bílém domě Trumpova obliba u Američanů stále klesá a kromě tradičních kritiků z řad levicových liberálů se od něj odvrací i jeho dosavadní spojenci.
Trump svými kontroverzními kroky a výroky neustále vyvolává pozdvižení, na což negativně reagují i představitelé Republikánské strany, v jejíchž barvách Trump kandidoval na prezidentský úřad. Ti nad ním doposud v Kongresu, v němž drží většinu, drželi ochrannou ruku. Zdá se ale, že i tato jistota není pro Trumpa věčná a bezprostředně mu hrozí, že o podporu Republikánů přijde.
Důvodem pro obavy republikánských politiků jsou události posledních dní ve státě Virginia, kde dochází ke střetům ultrapracicových demonstrantů a protestujících proti neonacistickým demonstracím. Trump tři dny váhal s veřejným odsouzením počínání krajní pravice a neozval se ani bezprostředně poté, co jeden z neonacistů vjel autem do lidí a zabil tak dvaatřicetiletou ženu. To je silná káva i pro jinak silně konzervativní Republikány, kteří sami zastávají pravicové názory. Spojování s Ku Klux Klanem a neonacistickými bojůvkami je ale příliš i na ty nejtvrdojadernější Republikány.
Od Trumpa se zároveň odvrací i jeho nejbližší spolupracovníci. Po odchodu dvou zástupců velkých korporací Trump raději sám rozpustil své byznysové poradní sbory. Z týmu jeho nejvěrnějších se dobrovolně odpojil i Steve Bannon, který zastával v Bílém Domě post hlavního stratéga. Přitom sám Bannon byl znám krajně pravicovými postoji a patřil k nejkritizovanějším mužům v Trumpově týmu. Logicky se tak opět rozvířily spekulace o Trumpově impeachmentu, tedy odvolání, které může iniciovat Kongres. Jeden z těch, kteří Trumpa velmi dobře znají, mu však prorokuje jiný rychlý konec.
Novinář Tony Schwartz spolu s Trumpem v 80. letech napsal jeho paměti The Art of the Deal. Kniha, která vznikala během několika let rozhovorů mezi tehdy úspěšným byznysmenem Trumpem a reportérem, se stala hned po vydání bestsellerem a na špičce žebříčku prodejnosti se v roce 1987 držela bez jednoho týdne rok v kuse. Byla to právě tato kniha, která Trumpovi zajistila celosvětovou slávu a možná i proto ji současný prezident USA označuje za svou druhou nejoblíbenější publikaci hned po bibli.
Britský deník the Independent informoval o Schwartzově vyjádření, kde novinář prohlásil, že by se podle toho, jak měl možnost Trumpa v 80. letech poznat, divil, pokud by Trump vydržel v úřadu do konce roku. Podle Trumpova někdejšího životopisce je prezident pod každodenním stále narůstajícím tlakem a musí sám cítit, že odpor proti jeho osobě neustále stoupá. Za nejpravděpodobnější scénář Trumpova konce pak Schwartz označuje dobrovolné vzdání se úřadu. Pokud by Tony Schwartz uměl předpovídat budoucnost, stal by se Trump druhým americkým prezidentem, který podal abdikaci po Richardu Nixonovi, který rezignoval v souvislosti s aférou Watergate.
Zde se dočtete více o tom, jak Trump pozdě odsoudil neonacistické řádění.