fb pixel
Vyhledávání

Předražený Tuzex jako zdroj peněz pro jaderné hlavice? V KLDR krutá realita

Kim Čong-un spolu se svou manželkou ukazuje místní obchod s luxusním zbožím. V zásadě severokorejské „Tuzexy“ slouží jako zdroj financování jaderných zbraní.
Zdroj: KCNA

Vzpomínáte na to, jak jste si za minulého režimu mohli západní zboží za předražené ceny koupit jen v Tuzexu? Možná jste tenkrát přemýšleli, kam vlastně putují vaše utracené bony. Rozhodně to tehdy nebylo tak divoké jako v dnešní totalitní Severní Koreji. Pokud zde vůbec patříte k elitě, která si může luxus ze západu dovolit, můžete se těšit z toho, že vlastně financujete výrobu jaderných hlavic.

Jan Palička
Jan Palička 24.7.2017, 14:14

Pamětníci minulého režimu si jistě vzpomenou na to, že pokud chtěli jakékoliv zboží ze západních zemí, museli ho obstarat buď od příbuzných, kterým se podařilo emigrovat, nebo se spolehnout na to, co šlo koupit v provozovnách Tuzexu. Pro mladší ročníky – jednalo se o specializované prodejny, kde šlo za tuzexové poukázky neboli bony koupit jinak zcela nedostupné zboží. Co je dnes v Česku naštěstí minulostí, je v totalitní Severní Koreji stále ještě krutou realitou.

V severokorejském hlavním městě Pchjongjangu existují již dva obchody s luxusním zbožím ze západu. To si zde nicméně může dovolit jen úzká skupina těch nejbohatších špiček místního režimu, případně pak bohatí návštěvníci země. Pro běžné obyvatele, z nichž většina žije těsně na hranici bídy, je západní zboží zcela nedostupné. Drahý alkohol, parfémy, oblečení, ale i luxusní švýcarské hodiny se do izolované diktátorské KLDR dostávají i navzdory sankcím OSN, většinou ilegální cestou přes Singapur, Malajsii nebo Čínu.

Na rozdíl od socialistického Československa si Severokorejci nemusejí obstarávat bony, ale vystačí si s platbou v hotovosti v místní měně, případně pak v amerických dolarech, které jsou ze strany obchodníků preferovány. Podle analytiků organizace NK Pro, která monitoruje dění v KLDR, místní vůdce Kim Čong-un fungování těchto obchodů pro vyvolené podporuje, aby si udržel přízeň stranických elit. Odborníci pak upozorňují i na to, že peníze utracené v těchto obchodech putují mimo jiné i na podporu severokorejského jaderného programu.

Jestliže si tak v Severní Koreji koupíte například luxusní hodinky Mont Blanc v ceně kolem 4 tisíc dolarů (v přepočtu cca 100 tisíc korun), za které zde zaplatíte klidně i dvojnásobek, pomůžete tak Kimovu režimu při vývoji atomových hlavic. Sám obtloustlý vůdce si stejně jako jeho otec Kim Čong-il na západní luxus potrpí – mládí strávil v utajení ve Švýcarsku, tudíž například tamní hodinky mu nejsou cizí a na fotkách často pózuje na ruce s hodinkami dražšími, než kolik severokorejská rodina dohromady vydělá za celý život. Až si bude chtít koupit další Rolexky nebo Omegy, alespoň pro jednou přispěje na chod svého zbídačeného státu z vlastní kapsy. A pak že nic pozitivního nikdy neudělal.

Zde si pak můžete přečíst zajímavosti o životě otce Kim Čong Una Kim Čong Ila, který je již naštěstí mrtvý.

Podobné články

Doporučujeme

Další články