Již měsíc v celém Česku platí zákaz kouření v restauracích, barech a klubech. Vzhledem k tomu, že tento zákaz, který vešel v platnost spolu s protikuřáckým zákonem, logicky vyhnal kuřáky před podniky na ulice, musela si města s jejich zvýšeným počtem ve svých ulicích nějak poradit. Asi nejkontroverznější přístup zvolila Praha 1, která za tímto účelem zřídila kontroverzní antikonfliktní tým. I ten nyní slaví měsíc své existence.
Samotný antikonfliktní tým je terčem vtípků a různých recesistických parodií. Nikomu se logicky moc nepozdává, že ulicemi by měli chodit ostří hoši v černém, kteří sice nemají žádné reálné pravomoci, ale mohou alespoň budit hrůzu a uniformami si vynucovat respekt. Podobná cesta vynucování práva, navíc ještě práva vzešlého jako důsledek z pochybného zákazu kouření, jistě není úplně ideální. Bohužel to ale vypadá, že antikonfliktní tým dohlížející nad dodržováním zákazu kouření je teprve začátek.
Praha, stejně jako každé jiné město či obec, si dění na svém území může regulovat vlastními vyhláškami. Celorepublikově platné zákony k tomu vlastně nepotřebuje a nic jí nebránilo vyhláškou zakázat kouření třeba rok před přijetím protikuřáckého zákona. Stejně jako kouření může být vyhláškou zakázáno například i pití alkoholu na veřejnosti. Ostatně tento zákaz již v některých ulicích Prahy 1 platí a občané i návštěvníci jsou na něj upozorňováni vícejazyčnými informačními tabulemi. Právě zákaz konzumace alkoholických nápojů má být v centru Prahy v budoucnu prohlubován. Stejně tak má dojít ke zpřísnění dohledu nad jeho dodržováním.
Mluvčí magistrátu hlavního města Vít Hofman pro server iDnes.cz přiznal, že v plánu je zakázat nejen konzumaci alkoholu, ale i například pohyb ulicemi s otevřenou láhví alkoholu. V centru Prahy se pak uvažuje i o tom, že po 22. hodině by platil v obchodech zákaz prodeje alkoholu. V souvislosti s novelou přestupkového zákona se navíc zvyšují i sankce za porušení těchto zákazů. Na místě bude strážník městské policie moci udělit ‚hříšníkovi‘ až desetitisícovou pokutu, ve správním řízení bude následně moci být uložena pokuta až ve výši 100 tisíc korun. To vše například za chůzi s otevřenou láhví od piva.
Zákazy kouření a pití alkoholu nejsou jediné, k nimž Praha přistupuje. Nalezneme zde zákazy volného venčení psů, zákazy ježdění na Segwayích, elektrokoloběžkáach a již brzy i na kolech, zákazy koupání ve veřejných nádržích, zákaz plivání žvýkaček a odhazování nedopalků, zákaz žebrání, používání pyrotechniky nebo i absurdní zákaz pouličního umění a mnoho dalších. To vše se má zpřísnit a zpřísnit se má i dohled. Jednoduše vzato, přibude zákazů a přibude těch, co budou dohlížet na jejich dodržování. Z ulic sice vymizí lidé, ale zato v nich bude více policistů a různých protikuřáckých, protialkoholových, protipsích a jiných protikonfliktních týmů.
Praha si od toho všeho slibuje navýšení rozpočtu o příjmy z pokut, které již nyní ročně činí zhruba 21,5 milionu korun. Co na tom, že desetitisícové pokuty od žebráků a bezdomovců těžko někdy vymůže, pro pouliční umělce budou podobné částky likvidační a turisté pokutovaní kvůli absurditě po konfrontaci s plešatým svalovcem v bundičce antikonfliktního týmu si řeknou, že do Prahy už nikdy. Co na tom, že se Praha ohání ochranou obyvatel centra, když v centru téměř žádní obyvatelé nežijí, co šlo přetvořit na kanceláře, bylo přetvořeno, a zbytek bytů vlastní buď zbohatličtí cizinci nebo jsou pronajímány přes Airbnb. Praha se jednou rozhodla, že její cesta k blahobytu povede stezkou dlážněnou zákazy a pokutami. A těžko říct, zda je v silách sebepočetnějšího antikonfliktního týmu jí v tom pomoci.
Zde se podívejte, koho by Praha měla zaměstnat jako antikonfliktní tým, aby si to blaho prostě vynutila.