1) Kdo pořídil nahrávky?
Při zveřejnění odposlechů Babišova rozhovoru s dnes už bývalým novinářem MF Dnes Markem Přibilem bylo jednou z hlavních otázek to, kdo ony nahrávky pořídil. Přibil popíral, že by byl tím, kdo rozhovor nahrál a následně se na několik týdnů zcela stáhl. Nyní se rozhodl promluvit v rozhovoru pro Seznam zprávy. Přiznal, že došlo ke trojici schůzek v rozmezí září až prosince loňského roku. Přibil dále popřel, že by nahrávky pořizoval on a nabízí vysvětlení, že krátce před první schůzkou musel odevzdat svůj telefon během výslechu u Generální inspekce bezpečnostních sborů a je tedy možné, že do něj byl instalován odposlech ze strany někoho z GIBS napojeného na ministra Chovance, jehož se schůzky týkaly.
2) Přibil se chtěl Babišovi zavděčit
Novinář Přibil vůbec poprvé přiznal, proč se s Andrejem Babišem vůbec setkával. Jeho vysvětlení nicméně působí poněkud zvláštně. Podle svých slov Přibil byl již dlouhodobě nespokojen s prací v novinách a chtěl raději psát knihy. Shromážděný citlivý materiál na ministra vnitra Chovance pak měl Babišovi jako vydavateli MF Dnes přinést proto, aby se mu zavděčil a aby mu Babiš poskytl podporu při vydávání jeho knih.
3) Policie v pozadí
Zásadním odhalením je i to, kdo vlastně Přibilovi dodával informace pro jeho články proti ministru Chovancovi a dalším členům ČSSD. Podle zjištění Českého rozhlasu měli za sběrem kompromitujících materiálů nejen na Chovance, ale i na policejního prezidenta Tuhého a následným předáváním těchto informací stát bývalí a současní vlivní policisté. Přibil měl informace dostávat mimo jiné od bývalého důstojníka pracujícícho s odposlechy Stanislava Hájka a od někdejšího člena daňové Kobry Milana Večeři, nyní působícího na Generálním finančním ředitelství. To mělo v případu sehrát též významnou roli.
4) Role Generálního finančního ředitelství
Generální finanční ředitelství jako nejvyšší orgán finanční správy spadající pod Babišovo ministerstvo financí sehrálo v získávání kompromitujících informací klíčovou roli. Zapojení bývalého policejního důstojníka Večeři, který je momentálně vedoucím oddělení vnitřní kontroly GFŘ, vysvětluje, jak se angažované osoby dostaly k utajovaným policejním informacím. Českému rozhlasu vysvětlil další z bývalých policejních důstojníků Bronislav Šabršula, že stačí, aby finanční správa zahájila šetření podezření z daňového úniku, a pak policie musí spis předložit. Takto se měl Přibil dostat k živým policejním spisům, které následně nosil na schůzky Babišovi.
5) Konspirační teorie o Václavu Havlovi
V souvislosti s novými informacemi o odposleších nezahálela ani samotná tajemná Skupina Julia Šumana. Na svém Twitterovém účtu zveřejnily neznámé osoby vystupující pod jménem důstojníka StB, který měl řídit i samotného Babiše, nahrávku, v níž se předseda hnutí ANO rozpovídal o dění před rokem 1989. Kromě toho, že prohlásil, že jedna z vlivných členek hnutí Radmila Kleslová působila u komunistické rozvětky, což ona sama opakovaně popřela, hovořil Babiš i o Václavu Havlovi. Jeho vyjádření zní ale spíše jako nějaká konspirační teorie. Podle Babiše měl totiž Havel být do křesla prezidenta Československa instalován moskevskými komunisty, kterými byl koupený, nicméně pak se vymknul kontrole. Nahrávka končí Babišovým nevybíravým prohlášením: „Tak nech jdou do pi*e pravda a láska,“ kterým glosuje polistopadovou situaci.
Zde se po vážném čtení můžete pobavit nad nevážnými odposlechy rozhovoru Andreje Babiše s redaktorem psího časopisu.