fb pixel
Vyhledávání

Jste ve stresu? Poslouchejte vlny a taky vítr, potok, déšť, cvrčky nebo noční les

Proč venku chodit s otevřenýma ušima? A když nemůžete ven, proč si aspoň pustit přírodní zvuky ze záznamu?

Ivan Brezina
Ivan Brezina 26.6.2017, 11:25

Už jste někdy seděli u ohně se zamlklým kamarádem? K ohni je introvert ideální parťák. Plameny tančící ve tmě a praskající dřevo vás ukolébají do slastného stavu vnitřního míru, ve kterém jsou všechna slova nadbytečná. Ukecaný kamarád by konejšivou atmosféru nočního ohně spolehlivě zabil.

Jenže proč nás vlastně oheň tak uklidňuje? Je za tím banální fyzika spojená s evolučním nastavením lidského mozku. Fyziologové vědí, že mozek při své činnosti produkuje slabé elektrické vlnění, měřitelné třeba při lékařském vyšetření na elektroencefalografu. Frekvence tohoto mozkového vlnění je tím vyšší, čím je člověk v dané chvíli aktivnější, vzrušenější a vystresovanější.

No a většina přírodních zvuků má frekvenci alfa (7 – 14 Hz), což je zároveň i stav bdělé a klidné mysli, která sice velmi efektivně odpočívá, ale má i největší tvůrčí potenciál, a to včetně přístupu do podvědomí. Právě proto taky v horách, v lese nebo u vody často “zázračně” vyřešíme nějaký složitý problém nebo dostaneme skvělý nápad.

Lidský mozek se miliony let vyvíjel v přírodě, takže nejlépe funguje tam, kde znějí přírodní zvuky. Už víte, proč je vám tak dobře ve stanu, na který prší a proč se tak rádi zastavíte u zurčícího potůčku? Libost v nás vyvolává i povlávající vítr nebo líně se převalující mořské vlny. To všechno jsou alfa vlny – magická frekvence outdooru, na kterou se mozek během pár minut slastně přeladí.

Nemůžete zrovna ven, protože se potřebujete učit, píšete knihu nebo si musíte něco složitého promyslet? Otevřete Youtube, zadejte klíčový řetězec „natural sounds“, vyberte si a nasaďte si sluchátka. Opakovaně osobně vyzkoušeno!

Ale hlavně venku choďte s otevřenýma ušima.

A TADY si poslechněte, jak hrají stromy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články