Nastražte uši! Takhle hrají stromy – G.cz
Vyhledávání

Nastražte uši! Takhle hrají stromy

Napadlo vás někdy, že letokruhy stromů by mohly fungovat jako gramofonové desky? Multimediálního umělce Bartholomäuse Traubecka ano. Za pomoci elektronického překladače si zahrál na DJ Přírodu. A ten je fakt boží!

Elsa K.
Elsa K. 1.8.2015, 17:50

27letý Bartholomäus Traubeck má vážně zvláštní nápady. Kupříkladu pohřbil vzorky krve svých přátel do ledovce na rakousko-italských hranicích. Tam totiž našli slavného "Ledového muže" Ötziho. Nebo nechal hrát dvě elektrické kytary na sebe navzájem. Nebo třeba postavil dva větráky vedle tiskárny, která tiskla. Dlouho. A větráky foukaly. Na všechny strany. Ale především nechal obživnout mrtvé stromy. Tedy metaforicky řečeno. Místo gramofonových desek použil pláty dřeva.

Pomocí elektronického hudebního překladače "data" z letokruhů přetavil do krásné, téměř až symfonické hudby. Svou roli hraje tvrdost, tloušťka a rychlost růstu stromů. Tato data slouží jako základ tvořivého procesu, z něhož vzniká klavírní hudba. Jsou zanesena do stupnice, která je znovu definována celkovým vzhledem dřeva (seřazena od tmavé po světlou a od silné po lehkou strukturu). Použil při tom sedm různých stromů - smrk, dub, javor, ořešák, buk, olši a jasan.

Poslechněte si, jak krásně zní jasan

Bez překladače už to ale takový šlágr není

Pokud vás zajímají zvuky přírody, poslechněte si je také ZDE.

Podobné články

Doporučujeme

Další články