fb pixel
Vyhledávání

Dobrý sluha, špatný pán: Fakta o kofeinu, který nás postaví na nohy i za cenu závislosti

Zdroj: medium.com

Blahodárný kofein, bez kterého bychom si těžko dokázali představit ráno, je tu s námi už od doby kamenné.

Martin Miko
Martin Miko 24.9.2018, 08:20

Naši předkové přežvykovali listy a semena různých rostlin, jelikož zjistili, že stimulují jejich pozornost a zlepšují náladu. O mnoho let později se přišlo na to, že účinek kávovníku se zvyšuje, když se vylouhuje v horké vodě. Kofein ušel dlouhou cestu a našel si k lidem cestu v podobě kávy, čaje, maté, guarany, coca-coly a dalších pochutin.

Lék proti únavě

Když v roce 1819 německý chemik Ferdinand Rung objevil alkaloid stimulující centrální nervovou soustavu a srdeční činnost, nazval ji kofein podle rostliny Coffea arabica (kávovník arabský). Postupem času se zjistilo, že kofein se kromě kávy a coca-coly nachází třeba i ve fazolích. Kofein v našem těle blokuje látku adenosin a tím potlačuje únavu. Kromě toho má i další pozitivní účinky, kvůli kterým nápoje obsahující kofein pijeme. Zbystřuje mysl, podporuje tvorbu energie, zrychluje metabolismus a zlepšuje fyzický výkon.

Kromě povzbuzujících účinků má kofein i spoustu nežádoucích aspektů, které ovliňují naše tělo víc než si myslíme. Ovlivňuje naši nervovou soustavu a může poškodit zažívací trakt (překyselení žaludku). Při spotřebě nad 5 šálků kávy denně dochází ke zrychlené srdeční aktivitě, což může přivodit infakrt. Abnormální spotřeba kávy navíc odvodňuje ledviny. Kofein kromě odvodňování organismu zvyšuje vylučování vápníku v těle, proto bychom ho měli při častém pití kávy pravidelně doplňovat.

Temná strana síly ranní kávy

Kofein je vnímán jako pozitivní droga, ale má i své stinné stránky. Vzniká na něm totiž závislost a při přerušení jeho pravidelné konzumace dochází v lidském těle k abstinenčním příznakům, které mohou trvat někdy až 3 dny. Abstinenční příznaky se projevují bolestmi hlavy, změnou krevního tlaku, pocitem vyčerpání, únavou a zvýšenou nervozitou.

Při předávkování kofeinem se mohou projevovat obdobné příznaky jako při přerušení užívání. Řeč je o podráždění, neklidu, stresu a ztrátě energie, kterou toxicita kofeinem provází.

Tajemství šňupacího kofeinu

Čistý kofein je hořká krystalická látka, kterou můžeme považovat za stimulační drogu. Na internetu lze sehnat téměř 100% kofein v prášku, který lze aplikovat formou šňupání nebo kouření. Při šňupání se látka dostane do krevního oběhu v podstatě okamžitě a při vyšším množství hrozí jedinci předávkování. Při aplikaci nad 3 gramy čistého kofeinu, tj. cca 20 šálků kávy hrozí předávkování. Časté užívání kofeinu v prášku s sebou nese podobná rizika jako užívání pervitinu nebo kokainu. Rovněž zde hrozí poškození nosní přepážky a podráždění nosní sliznice. Kilogram čistého kofeinu v prášku lze pořídit za necelých 500 korun českých, takže se dá považovat za jeden z nejdostupnějších a nejlevnějších stimulantů na trhu.

A zde si můžete přečíst o tajemné ayahuasce.

Podobné články

Doporučujeme

Další články