fb pixel
Vyhledávání

Rammstein se chystají na Prahu: 5 zajímavostí o nejslavnější kapele od soudruhů z NDR

Praha se stává metropolí velkých koncertů. Po Deep Purple a Depeche Mode přijíždí tento týden do našeho hlavního města němečtí Rammstein, kteří vystoupí hned dvakrát, a to neděli 28. května a v pondělí 29. května v pražské Eden Aréně. Kapela se vrací do Prahy po 6 letech, kdy nadchla vyprodanou O2 arénu. Roli předkapely se ujmou Kurtizány z 25. avenue. Podaří se kapele vyprodat dva koncerty v řadě? To nevíme, ale můžeme předpokládat, že ano. Tak či onak máme pro vás 5 zajímavostí o kapele, které by jste měli jako správní fanoušci Rammsteinů znát.

Martin Miko
Martin Miko 26.5.2017, 12:03

1) Nejasný název kapely

Německé slovo Rammstein je ve volném překladu výrazem pro beranidlo, nicméně název kapely je odvozen od německé vesnice Ramstein-Miesenbach, která leží ve spolkové zemi Porýní-Falc. Zde má USAF (Letectvo spojených států v Evropě) umístěnu svou základnu. V roce 1988 na základně Ramstein probíhala letecká přehlídka, při které došlo k leteckému neštěstí při provádění akrobatických leteckých manévrů skupiny Frecce Tricolri. Po srážce letadel a následného pádu do diváckého prostoru zemřelo celkem 72 lidí. Píseň Rammstein z alba Herzeleid přímo odkazuje na tuto katastrofu. Nicméně kapela tvrdí, že název vymysleli před touto tragickou událostí.

2) Místo olympiády na podium

O zpěvákovi Till Lindemannovi se v druhé polovině 70. let hovořilo jako o naději národního plaveckého týmu Německa. Po druhém místě na juniorském mistroství Evropy byl v nominaci do olympijského plaveckého týmu na olympiádu v Moskvě v roce 1980, avšak rok předtím svou sportovní kariéru ukončil. Jedním z důvodů byl i vyhazov ze sportovní školy kvůli tomu, že během závodů v Itálii opustil bez dovolení hotel a šel si nakoupit pornočasopisy. Dalším důvodem byl přetržený břišní sval. Místo sportu se začal zajímat o hudbu a začal hrát na bicí v punkové kapele First Arsch. V roce 1994 založil spolu s ostatními členy kapely nový projekt Rammstein, kde se stal zpěvákem a textařem.

3) Královská pyrotechnika

„Ramštajni“ si zakládají na epických pyrotechnických efektech během svých koncertů. Téměř každá píseň má k sobě přiřazený svůj speciální pyrotechnický efekt. Hořící mikrofony, plivání ohně, hořící kabát, plamenomety nebo létající jiskry ze stage. Velkou zálibou zpěváka kapely Tilla Lindemanna je pyrotechnika a veškeré pyrotechnické efekty pro koncerty připravoval sám. Avšak po nehodě v roce 1996, kdy během koncertu v berlínské Treptow aréně spadly hořící kusy kulis do publika, zaměstnává kapela profesionální pyrotechnický tým, který pomáhá s přípravou každého koncertu.

4) Čím více jazyků, tím lépe

Kapela dokázala prorazit i přes jazykovou bariéru. Němčina ve zpěvu není moc zvučná, ale díky image, efektům a tvrdé hudbě si přesto dokázala podmanit miliony fanoušků na celém světě, a jsou to právě jadrné německé texty, které Rammstein proslavily. Každopádně poslední 3 alba kapely jsou vícejazyčné. Kromě angličtiny zpívají rovněž ve francouzštině, ruštině a jednu píseň mají dokonce ve španělštině.

5) Předkapela Kabátů

Proslýchá se, že v začátcích kariéry hráli Rammstein jako předkapela českým Kabátům. Bohužel marně hledáme záznam z koncertu, tiskovou zprávu nebo plakát.Ve finále se ale v našich končinách může stát prakticky všechno a nedivili bychom se tomu. Škoda že třeba Rammstein nehráli s kapelou Kryštof a součástí pyrotechnické show nebylo upálení Richarda Krajča.

A zde si přečtete o Kajínkovo zeleném nátělníku z marketingového pohledu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články