fb pixel
Vyhledávání

Solitaire, zkázu všech sekretářek, vymyslel před 30 lety neplacený stážista

Určitě jste si vždycky mysleli, že autor téhle ultimátní prokrastinační hry musí být pohádkový milionář. Velký omyl. Bill Gates naprostou náhodou narazil v roce 1988 na zlatou žílu. A patřičně ji vytěžil.

Václav Rybář
Václav Rybář 20.4.2017, 08:07

Wes Cherry nastoupil do Microsoftu jako stážista v roce 1988. Talentovaný programátor byl okamžitě delegován do pozice podržtašky a v rušném kódovacím oddělení na něj neměl nikdo čas. Wes se začal ukrutně nudit, a tak se rozhodl, že si najde nějakou zábavu. Resp. rozhodl se, že si zábavu rovnou vyrobí. Začal tedy programovat elektronickou verzi oblíbené karetní hry své matky – pasiáns neboli Solitaire.

Zbytek je, jak se otřepaně říká, historie. Během několika týdnů měl Wes Cherry hotovou realistickou verzi Solitairu a předvedl ji svému nadřízenému. Tomu se zalíbila natolik, že vzal software na poradu a předvedl ho ostatním. Zvěsti o novince se rychle dostaly až k Billu Gatesovi, kterému se Solitaire zdál trochu obtížný (člověk musí znát pravidla a je třeba mít i trochu trpělivosti, ostatně odtud také pochází český název „pasiáns“, což je francouzsky „trpělivost“), ale v zásadě považoval tuto hru za velmi povedenou. Wes Cherry byl pochválen a Solitaire se nesmazatelně zapsal do historie, když se objevil v balíčku her, které obsahoval operační systém Windows 3.0, vydaný v roce 1990.

Bill Gates prezentoval vzrušující novou hru jako skvělou příležitost osvojit si precizní ovládání myši, protože právě s její pomocí jste na sebe skládali jednotlivé karty. Uživatelé, resp. hráči, ale věděli své. Tohle je ta správná hra na zabíjení nekonečných hodin v kanceláři. Wes Cherry dokonce původně chtěl do hry zabudovat funkci, která po stisknutí konkrétní klávesy hru ‚shodí‘, aby šéf na nic nepřišel. Tahle vychytávka se nakonec do finální verze nedostala, ovšem to nezabránilo Solitairu v tom, aby se proslavil.

Hra se nacházela už v samotném operačním systému a nikdo ji nezakazoval, takže se stala oblíbenou kratochvílí úřednic, sekretářek a administrativních pracovnic. Kdykoliv trvá vyřizování úkonů na přepážce neúnosně dlouho, můžete se spolehnout, že za to může Solitaire. Tahle hra snížila globální HDP o pěkných pár bodů, na to vemte jed.

A Wes Cherry? Hru vytvořil jako stážista, takže za ni nedostal jediný cent. V Microsoftu nakonec získal placenou práci a prošel ještě několika společnostmi, které se zabývaly vývojem softwaru, ale nakonec se na datlování do klávesnice vykašlal a dnes vlastní jablečné sady. Zkrátka přeběhnul od Microsoftu k jablíčkům.

A víte, že ve skutečnosti nebyly hry jako Solitaire a s ním další dvě známé gamesy určeny primárně k hraní, nýbrž k tomu, aby nás testovaly a manipulovaly? Dozvíte se v našem článku Solitaire, Hledání min a Srdce: k čemu ve skutečnosti sloužily tyhle slavné hry?

Podobné články

Doporučujeme

Další články