fb pixel
Vyhledávání

Příběhy luxusu a bohatství: Jaký osud mělo 5 nejdražších diamantů na světě?

Diamanty jsou odjakživa považovány za ten největší symbol luxusu. Mezi drahými kameny jsou nejcennější a vlastnictví diamantů si mohou dovolit jen ti nejbohatší. A co teprve vlastnictví těch nejdražších diamantů na světě. Pětice obrovských drahokamů dosahujících astronomických hodnot má za sebou i pět zajímavých příběhů. Jakýma rukama prošly a kdo za ně kolik zaplatil?

Jan Palička
Jan Palička 26.8.2018, 07:30

1. Pink Star

Růžový diamant Pink Star vážící 59,6 karátů, tedy 11,92 gramů, před několika dny překonal historický aukční rekord a byl vydražen za 1,8 miliardy korun. Novým majitelem se stal hongkongský šperkařský gigant Chow Tai Fook. Před čtyřmi lety byl nicméně vydražen ještě dráž, za 2,1 miliardy, nicméně kupec za něj tehdy nezaplatil. Kámen je relativně nový, vytěžen byl teprve v roce 1999 a jeho vybroušení do současné podoby zabralo skoro dva roky.

2. Cullinan

Kámen pojmenovaný podle sira Thomase Cullinana, vlastníka diamantových dolů v dnešní JAR, byl objeven v roce 1905. Do dnešního dne jde s 3106,75 karáty (621,35 gramy) o největší kdy vytěžený surový diamant, který dokonce horníci původně zahodili, jelikož se jim zdál tak velký, že se domnívali, že nejde o diamant, ale o kus křišťálu. Následně byl rozdělen na devět menších vybroušených čirých kamenů. Ten největší nazvaný Velká hvězda Afriky zdobí britské královské žezlo, druhý největší je pak v královské koruně. I ostatní menší kameny jsou ve vlastnictví britské královny Alžběty II., která je zdědila po své babičce královně Marii. Cena původního Cullinanu je odhadována na zhruba 10,1 bilionů korun.

3. Hope

Modrý diamant, jehož jméno znamená "naděje", má poněkud pohnutou historii. Nikdo neví, kdy byl přesně vytěžen, nicméně první záznam o jeho existenci pochází od Jeana Baptiste Caverniera, který ho v polovině 17. století přivezl z Indie do Francie. Ten původní větší kámen prodal králi Ludvíku XIV., který jej nechal zbrousit do současné podoby a zasadit do korunovačních klenotů. O kameni se říká, že je prokletý. Marie Antoinetta, která ho často nosila, byla popravena, mnoho jeho dalších vlastníků stihl krutý osud. V současnosti je v americkém přírodovědeckém muzeu a svou barvou a příběhem inspiroval i fiktivní modrý diamant Srdce oceánu, který sehrál roli ve velkofilmu Titanic. Pojištěn je na částku v hodnotě zhruba pěti bilionů korun.

4. De Beers Centenary

Hned po největších dvou kamenech vybroušených z původního Cullinanu je třetím největším diamantem na světě kámen, který byl objeven v dole Premier v Jižní Africe v roce 1986. Jméno získal na počest stého výročí založení těžařské společnosti De Beers, v jejímž vlastnictví byl i důl Premier. Na jeho vybroušení byl sestaven téměř stočlenný tým klenotníků, inženýrů a geologů, kteří 4 roky pracovali na jeho dnešní finální podobě. Hodnota kamene, který je vystavován v londýnském Toweru, byla odhadována na zhruba 2,5 miliardy korun. Za kolik a komu ho firma De Beers reálně prodala, se ale neví, tak vše zůstává v rovině spekulací.

5. Koh-I-Nor

Asi nejlegendárnější diamant všech dob. Objeven byl už ve 13. století v Indii, kde byl dlouhá století považován za nejcennější součást majetku jednotlivých sultánů, šáhů a maharádžů. Po druhé anglosikhské válce připadl jako tehdy největší diamant na světě spolu s provincií Paňdžáb britské královně Viktorii. Kámen, jehož jméno znamená v perštině "hora světla", byl několikrát vystavován a nakonec byl v roce 1903 nově zbroušen a vsazen do čela královské koruny, kterou na sobě jako první měla královna Alexandra, manželka krále Edvarda VII. Hodnota Koh-I-Noru, který dal jméno i slavné české společnosti na výrobu psacích potřeb, je historicky nevyčíslitelná. I proto se už od vyhlášení nezávislosti Indie snaží získat kámen zpátky od Britů.

A zde je 10 bizarních německých jídel, které zbytek světa nechápe.

Podobné články

Doporučujeme

Další články